Latvian presidentti Edgars Rinkēvičs ja Suomen presidentti Alexander Stubb. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Latvian presidentti: Alexander Stubb edustaa maailmalla myös Baltiaa

Edgars Rinkēvičsin mukaan hänellä on täysi luottamus Suomeen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Tasavallan presidentti Alexander Stubbin näkyvä rooli Ukraina-keskusteluissa ja kansainvälisillä areenoilla on pantu merkille myös Baltian maissa.

Virolainen Postimees kysyy Latvian presidentti Edgars Rinkēvičsilta, kuuluuko Baltian maiden ääni maailmalla yhtä vahvasti kuin Suomen, jonka presidentti istuu ratkaisevilla hetkillä päätöspöydissä suurten maiden johtajien rinnalla.

Latvian presidentti vastaa, että Alexander Stubb koordinoi yhteistyötä ja edustaa Pohjoismaiden lisäksi Baltian maita.

– Meidän ääntämme kuunnellaan, Rinkēvičs toteaa.

Myös Puola on saanut Ukrainan sodan myötä lisää painoarvoa kansainvälisissä suhteissa.

– Minulla on täysi luottamus Suomeen ja Puolaan, koska molemmat maat ymmärtävät turvallisuuttamme ja historiaamme. Olen erittäin tyytyväinen siitä, miten vaihdamme tietoja ja koordinoimme kaikkea, Latvian presidentti toteaa.

– Mitä tulee (Donald) Trumpin viimeisimpiin tapaamisiin Euroopan johtajien kanssa, meillä on erittäin hyvät kontaktit sekä Suomen että Puolan presidenttien ja hallitusten kanssa. Voin vain sanoa, että he ovat siellä paitsi itsensä myös meidän puolestamme.

Onko Latvian presidentillä varmasti aina täsmälleen samat tiedot kuin Alexander Stubbilla, Postimees kysyy.

– Kyllä, me tiedämme kaiken mitä Suomi ja sen presidentti tekee. Hänen neuvonantajansa neuvottelevat myös meidän neuvonantajiemme kanssa. Emme tietenkään voi julkistaa kaikkea, Rinkēvičs vakuuttaa.

Rinkēvičs muistuttaa, että Baltian maat kuuluvat Ukrainaa tukevaan niin sanottuun halukkaiden koalitioon. Sen kokouksissa Baltian maiden johtajat ovat yleensä hyvin edustettuina. Maaliskuussa tosin tapahtui Rinkēvičsin mukaan moka, kun Britannia ei kutsunut Viron, Latvian ja Liettuan päämiehiä koalition perustamiskokoukseen Lontooseen.

– Me kaikki seurasimme sitä sivusta, se ei mennyt hyvin. Syntyi jännitystä. Tuolloin sekä meidän että Viron ja Liettuan diplomaatit välittivät Lontooseen ja muiden Euroopan pääkaupunkeihin hyvin selvän viestin, että ”pankaa merkille, tämä on vaarallista.”

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)