Ulkona lämpötila nousemassa jopa seitsemään asteeseen

Viikko alkaa lauhassa säässä.
Pyöräilijöitä ja juoksija harmaassa leudossa talvisäässä Helsingissä 7. helmikuuta 2023., LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Pyöräilijöitä ja juoksija harmaassa leudossa talvisäässä Helsingissä 7. helmikuuta 2023., LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Lämpötila voi kohota tänään paikoitellen jopa seitsemään asteeseen, Foreca ennustaa.

– Pilvisyys vaihtelee päivän mittaan monin paikoin. Lapissa ja Koillismaalla tulee jokunen lumikuuro, mutta muuten on enimmäkseen poutaa, Forecan meteorologi Anna Latvala ennustaa blogissa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lämpötila kohoaa maan etelä- ja keskiosassa maanantaina päivällä 3–7 asteeseen, ja lounaassa lämpötila voi lähennellä kahdeksaa plusastetta. Maan itä- ja pohjoisosassa on laajalla alueella 0–5 astetta, Keski- ja Pohjois-Lapissa paikoin aste tai pari pakkasta.

Tiistaina lämpötila laskee, mutta sää jatkuu edelleen ajankohtaan nähden melko lauhana. Lämpötila on päivällä etelässä ja lännessä enimmäkseen 0–5 astetta nollan yläpuolella, ja idässä ja pohjoisessa on 0–5 astetta pakkasta. Keskiviikon vastaisena yönä lämpötila laskee koko maassa pakkasen puolelle.

Keskiviikkona Suomeen virtaa lounaasta jälleen lauhaa ilmaa, ja monin paikoin muodostuu sumupilveä. Siellä täällä etelässä ja maan keskivaiheilla voi tulla tihkua tai vähäisiä lumisateita.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Päivälämpötila kohoaa monin paikoin lähelle nollaa tai vähän suojan puolelle, mutta Lapissa ja Koillismaalla on edelleen heikkoa pakkasta, Latvala kertoo.

 

Meteorologin mukaan maapallon sääkuviot ovat siirtymässä tänä vuonna uuteen vaiheeseen.
Saarta vaivaa poikkeuksellinen sääilmiö.
Varoitus koskee koko saarta.
Mainos