Lähes viisi miljoonaa Ukrainan lapsista on paennut kodeistaan

Sodalla on tuhoisat vaikutukset maan 7,5 miljoonalle lapselle.
Lapsi Kramatorskin rautatieasemalla Donbasissa 3. huhtikuuta. LEHTIKUVA/AFP Fadel Senna
Lapsi Kramatorskin rautatieasemalla Donbasissa 3. huhtikuuta. LEHTIKUVA/AFP Fadel Senna

– Ukrainan sodalla on tuhoisat vaikutukset maan 7,5 miljoonalle lapselle. Humanitaariset tarpeet moninkertaistuvat tunti tunnilta taistelujen jatkuessa. Lapsia kuolee, haavoittuu ja traumatisoituu syvästi ympärillään olevan väkivallan vuoksi. Perheet ovat kauhuissaan, shokissa ja epätoivoisia turvallisuutensa puolesta, Unicef sanoo verkkosivuillaan.

Lähes kaksi kolmasosaa ukrainalaisista lapsista on paennut kodeistaan Venäjän hyökkäyksen jälkeen, YK:n lastenjärjestö Unicef kertoi maanantaina BBC:n mukaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

YK on vahvistanut 142 lapsen kuoleman, joskin todellinen luku on varmasti paljon suurempi.

Ukrainasta palannut Unicefin hätäohjelmien johtaja Manuel Fontaine sanoi, että 4,8 miljoonaa Ukrainan 7,5 miljoonasta lapsesta on pakotettu lähtemään kodistaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Arviolta 3,2 miljoonasta lapsesta, jotka ovat jääneet koteihinsa, lähes puolet saattaa olla vaarassa, ettei heillä ole tarpeeksi ruokaa, Fontaine sanoi YK:n turvallisuusneuvostolle.

Hän varoitti, että tilanne oli todennäköisesti huonompi sellaisissa kaupungeissa, kuten Mariupolissa ja Khersonissa.

Ukrainan YK-suurlähettiläs Sergi Kyslytsya väitti, että Venäjä on vienyt yli 121 000 lasta Ukrainasta ja laatinut lakiesityksen adoptiomenettelyjen yksinkertaistamiseksi ja nopeuttamiseksi. Fontaine sanoi, ettei tällaisista syytöksistä ole toistaiseksi ollut todisteita, mutta Unicef tutkii asiaa.

Kremlinkin myöntämä asevoimien kyvyttömyys suojata teollisuutta Ukrainan kaukovaikutukselta alkaa näkyä muuttopäätöksinä.
Hitaat rynnäkkövaunut yrittivät kuljettaa jalkaväkeä kohti Ukrainan asemia.
Ukrainalainen laskuvarjoupseeri kertoo Kurskin alueella olleen paljon pohjoiskorealaisia sotilaita.
Mainos