Venäläinen professori, maan poliittista eliittiä ulko- ja turvallisuuspolitiikassa vuosikymmeniä neuvonut Sergei Karaganov kertoo saksalaisessa ”vaihtoehtojulkaisu” Multipolarissa näkemyksiään Euroopan tulevaisuudesta. Lehti perustelee jutun julkaisua sillä, että se kuvastaa millaista painetta presidentti Vladimir Putin kokee maansa sisältä ja millainen päätöksentekijä hänet saattaa joskus korvata.
Karaganov luonnehtii, että Ukrainan sodan jälkeen Euroopassa tuskin on tarvetta turvallisuusarkkitehtuurille.
– Ja mitä tulee suomalaisiin naapureihimme: On etumme, että heidät eliminoidaan sodan syttyessä. Näin ollen heidän olisi viisasta dramaattisesti vähentää sotilaallista läsnäoloaan maaperällään, Karaganov sanoo haastattelussa.
Europarlamentaarikko (kok./epp), kenraalimajuri evp. Pekka Toveri toteaa, että Karaganov ehdottaa Suomelle antautumista.
– Antautuisimme? Vain omissa unissasi, Toveri kommentoi Karaganovin vuodatusta.
Karaganov jatkaa, että Ukrainasta saatetaan lopulta päästä jonkinlaiseen sopimukseen, mutta Euroopan turvallisuusjärjestelmä on lakannut olemasta.
– Se on kuollut Euroopan mukana. (–) Tarkastelemme asioita osana Euraasian järjestystä, Karaganov selostaa.
Karaganov on aiemmin heitellyt ilmaan ajatuksia ”ennalta ehkäisevästä ydiniskusta” Eurooppaan. Niin hän tekee nytkin. Karaganov valittaa, että Euroopasta on kadonnut sodan ja etenkin ydinsodan pelko. Samaan aikaan hän kertoo olevansa huolissaan eskalaatiosta.
– Suoraa väkivaltaa ei välttämättä tarvita, vaan ratkaisevaa on palauttaa sodan, myös ydinsodan, pelko. Tämä on avaintekijä, jolla Euroopalle palautetaan sen geopoliittinen vastuullisuus.
Karaganovin mielestä pelon pitäisi olla jopa ”eläimellistä”. Hän korostaa haastattelussa, että Eurooppa tulee joko pirstoutumaan tai ajautumaan suureen sotaan.
Dialogi eurooppalaisten kanssa on hänen mukaansa turhaa, mutta amerikkalaisten kanssa voi neuvotella, sillä he ovat säilyttäneet ”potentiaalinsa” ja ymmärryksen sodasta.
Pakotteet ja lännen sotilasapu Ukrainalle ajavat Venäjää yhä ahtaammalle.
– Se on dilemma. Kritisoin johtoamme sen päättämättömyydestä, mutta uskon, että sanani kuullaan. Itse ajattelen, että jos meitä vastaan käydään taloudellista sotaa, meidän tulisi vastata sotilaallisesti, Karaganov sanoo.
Karaganov toistaa aiemman vakuuttelunsa siitä, että 90 prosenttia Venäjän kansasta ja 95 prosenttia maan sotilaallisesta ja poliittisesta johdosta on hänen kanssaan samaa mieltä voimankäytöstä.
Pekka Toveri taivastelee Karaganovin puheita.
– Ja meidän tulisi käydä keskusteluja näiden ihmisten kanssa? Oikeasti? Toveri huomauttaa.
Hänen mukaansa on kuitenkin kiintoisaa nähdä, miten Venäjällä eletään fantasiassa, jossa Venäjä on yhä tärkeä.
1/2
And we should have discussions with these people? Seriously?
But anyway, interesting to see how they live in their fantasy world where Russia is still important.This was by far funniest:
"The Russian economy cannot be brought to its knees. We are doing very well." https://t.co/B8L5aFO99O— Pekka Toveri (@PToveri) November 17, 2025





