Kremlin media pettyi Donald Trumpiin

Propagandistit vuodattivat täysilaidallisen, kun Moskova ei saanutkaan tahtoaan läpi Ukrainassa.
Propagandisti Vladimir Solovjov mainitsi myös Alexander Stubbin. Kuvakaappaus / Russian Media Monitor
Propagandisti Vladimir Solovjov mainitsi myös Alexander Stubbin. Kuvakaappaus / Russian Media Monitor

Sävy on muuttunut ja me emme pidä siitä, tuumasi Venäjän valtiontelevision kärkipropagandisti Vladimir Solovjov talkshow’ssaan.

Hän viittaa Valkoisen talon lehdistösihteeri Karoline Leavittin lausuntoon, jonka mukaan Yhdysvaltain presidentti työskentelee lujasti saadakseen Ukrainaan rauhan, mutta on pettynyt ”kummankin osapuolen johtajien esittämiin kommentteihin”.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– [Venäjän] Valtiontelevision älyköt ovat selvästi saaneet ylhäältä luvan raadella Donald Trumpia, kun hän ei välittömästi onnistunut toimittamaan kaikkea mitä Kreml odotti – ja Vladimir Solovjovin vieraat kaatoivat täyslaidallisen Trumpin päälle innolla, toteaa videon jakanut, Venäjän mediaa analysoiva toimittaja Julia Davis Bluesky’ssa.

Solovjov sanoi ohjelmassa, että Leavittin sanavalinta loukkaa mahtavaa Venäjää.

– Samaan tapaan kuin Suomen presidentti Alexander Stubb sanoo, että meidän pitää myöntyä. Kenelle olemme sen velkaa, Solovjov ihmetteli.

Poimintoja videosisällöistämme

Hän oli tuohtunut siitä, että Amerikka ”läksyttää” Venäjää.

– Heidän pitäisi vapista ajatuksesta, että meidän presidenttimme ilmaisisi tyytymättömyyttä ja mitä sen jälkeen voisi tapahtua, Solovjov paasasi ja mainitsi jälleen kerran ydinaseet, joilla mikä tahansa ”erimielisyys voidaan ratkaista kolossaalisella nopeudella”.

Politiikan tutkijaksi ohjelmassa tituleerattu Dmitri Kulikov väitti Donald Trumpin olevan mieleltään ”epävakaa”, ja kyseli, missä ovat tulokset luvatusta rauhasta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Studiossa tartuttiin myös Trumpin sloganiin ”rauha vahvuuden kautta”.

– Voidaanko edes sanoa, että Trumpilla on voimaa? Hän on selvästi osoittanut, ettei ole, vieras Mihail Khazin tokaisi.

Meanwhile in Russia: state TV pundits have been obviously given permission from above to shred Donald Trump for his failure to immediately deliver everything the Kremlin was anticipating — and Vladimir Solovyov's guests have unloaded upon Trump with gusto.www.youtube.com/watch?v=FKXx…

Julia Davis (@juliadavisnews.bsky.social) 2025-04-03T02:19:54.415Z

Helsingin JEF-kokoukseen etäyhteydellä osallistuva Volodymyr Zelenskyi ilmaisi Ukrainan halun liittyä JEF-maihin.
Edward Lucasin mukaan separatismiväitteet ovat osa psykologista operaatiota.
Moskova tukee ahdingossa olevaa Teherania.
Mainos