Presidentti Donald Trumpin Venäjälle anteliaat Ukrainan rauhansopimuksen ehdot ilahduttavat ja samalla hämmästyttävät Kremlin kärkipropagandisteja.
– Diilin tekemisen taiteen sijaan he kutsuvat sitä presidentti [Vladimir] Putinin ”varastamisen taiteeksi” (engl. art of the steal), kertoo Venäjän mediasta raportoiva toimittaja Julia Davis.
Keskiviikkona valtiontelevisio Rossija 1 -kanavan 60 minuuttia -ohjelma toisti lähes taukoamatta klippejä Trumpista, varapresidentti JD Vancesta sekä ulkoministeri Marco Rubiosta. Lähetyksessä riemuittiin heidän sanoistaan, joilla on Kremlille valtava propaganda-arvo, Davis toteaa Daily Beast -lehden artikkelissaan.
Ehdotus merkitsisi Ukrainalle aluemenetyksiä ilman todellisia turvatakuita. Kommentaattori Sergei Strokan päivitteli, miten tällaista olisi voinut edes kuvitella.
– Ei kukaan ikinä – he eivät pysty uskomaan sitä edes nyt – jos puhut Donald Trumpista. Tämä on todella shokeeraavaa. Täysin uskomatonta, propagandisti Olga Skabejeva julisti.
– Emme pystyneet kuvittelemaan, että näkisimme päivän, jolloin oikea vastaus siitä, kuka Krimin omistaa, tulee Yhdysvaltain presidentiltä – ja että hän vielä opettaa tämän vastauksen Ukrainan presidentille, Strokan jatkoi Skabejevan naurahtaessa ääneen.
Strokanin mielestä tämän takia ”23. huhtikuuta 2025 tulee jäämään historiaan” ja esimerkiksi Lontoon rauhanneuvottelukokouksen peruuntuminen oli merkittävää monelta kannalta. Länsi ja Ukraina on nähty yhtenä kokonaisuutena, mutta nyt transatlanttinen yhtenäisyys on mennyttä, Strokan tulkitsi.
– Tulemme hyvin pian todistamaan Moskovan ja Washingtonin lähentymistä, hän jatkoi.
Sotilasasiantuntija Igor Korotšenko arveli, että Yhdysvallat voi vetää koko sotilaallisen läsnäolonsa pois Euroopassa mukaan lukien sinne sijoitetut taktiset ydinaseet.
– Näemme aivan uudenlaisen poliittisen realiteetin, jossa Eurooppa jää yksi yhtä vastaan -tilanteeseen Venäjän kanssa, hän sanoi.
– Ensimmäistä kertaa me olemme barrikadien samalla puolella Yhdysvaltojen kanssa.
Venäjän kansainvälisten asioiden neuvoston jäsen Aleksei Naumov määritteli, että Venäjä hyötyy, kävi niin tai näin.
– Tämä on Trumpin viimeinen tarjous. Joko [Ukraina] hyväksyy sen tai Yhdysvallat vetäytyy, hän kuvasi rauhanneuvotteluiden tilannetta.
– Kumpikaan lopputulos ei ole huono, vaan hyvä. Joko Ukraina jää ilman mahtavimman tukijansa tukea tai me saamme sopimuksen, Naumov sanoi ja jatkoi, että vaikka Venäjä voi saada paljon aikaan voimakeinoin, Krimin tunnustamista Venäjään kuuluvaksi se ei voisi sillä keinolla saada.
Naumovin mielestä Venäjällä on nyt mahdollisuus rakentaa uusi maailmanjärjestys amerikkalaisten kanssa.
LUE MYÖS:
Donald Trumpilta tunnustus sisäpiirille: Vaikeampaa kuin luulin
https://t.co/f6rEu1ovgE pic.twitter.com/R2HLar7Uee
— Julia Davis (@JuliaDavisNews) April 24, 2025





