Kreml on tulistunut kuluneella viikolla Isossa-Britanniassa voimaan tulleesta laista, joka maan Lontoon-suurlähettilään Andrei Kelinin mukaan sortaa ja syrjii venäläisiä. Kelin avautuu laista Venäjän ulkoministeriön julkaisemassa haastattelussa.
Suurlähettilään suuttumus kohdistuu uuteen Ulkomaisten toimijoiden rekisteröintijärjestelmään eli FIRS:iin. Laki velvoittaa vieraiden valtojen käskystä poliittista vaikuttamista harjoittavia ihmisiä ja järjestöjä rekisteröitymään viranomaisille.
Lisäksi venäläisten ja iranilaisten toimijoiden on rekisteröidyttävä, jos he harjoittavat Britanniassa minkäänlaista taloudellista ja tieteellistä toimintaa.
Kelinin mukaan FIRS on selvästi epäystävällinen toimi Venäjää vastaan.
– Virallinen lehdistötiedote väittää, että se suojelee brittiläistä yhteiskuntaa, suurlähettiläs sanoo.
– Todellisuudessa se on vain verho, jolla yritetään peitellä laittomia ja sortavia toimia meitä vastaan.
Suurlähettiläästä on epäselvää, mitä lain määritelmä vieraan vallan käskystä toimimisesta edes tarkoittaa. Hän varoittaakin, että mielivallan kohteeksi saattavat nyt joutua politiikan ulkopuolella toimivat venäläiset, jotka harjoittavat Britanniassa ”kulttuurillista, humanitääristä ja koulutuksellista toimintaa”.
Suurlähettiläs tarkentaa, että Venäjällä on oikeus reagoida uuteen rekisteröintijärjestelmään.
– [Vastatoimet] voivat olla epäsymmetrisiä, sillä meillä on omat keinomme suojautua ulkomaiselta vaikuttamiselta. Vastatoimiemme muoto ja reaktiomme riipuu siitä, miten brittiläisviranomaiset soveltavat lakia, Kelin selittää.
Venäjällä on ollut voimassa laki ulkomaisista agenteista vuodesta 2012 lähtien. Venäjän laki on kuitenkin huomattavasti brittilakia tiukempi, sillä se mahdollistaa ulkomaiseksi agentiksi leimaamisen lähes mistä tahansa Kremlin vastaisesta toiminnasta. Lisäksi leimasta seuraa tiukkoja rajoituksia, jotka tekevät poliittisesta toiminnasta käytännössä mahdotonta.