Maanantaina göteborgilainen Chalmersin teknillinen korkeakoulu kertoi toistaiseksi kieltävänsä poliittiset mielenilmaisut kaikissa tiloissaan ja kampuksellaan. Päätös herätti runsaasti keskustelua, ja perjantaina korkeakoulun johto kertoi kumoavansa kiellon. Ilmapiiri opiskelijoiden keskuudessa on parantunut sen verran, ettei kieltoa enää tarvita, sanoo rehtori Martin Nilsson Jacobi SVT:lle.
Maanantaina julkistetun kiellon taustalla oli Gazan tilanteen aiheuttama kiristynyt ilmapiiri, rehtori kertoo Dagens Nyheterille. Mielenilmaisut ovat herättäneet opiskelijoiden piirissä huolta ja levottomuutta, Nilsson Jacobi sanoo. Alkuperäinen kielto koski niin kokoontumisia kuin julisteiden sijoittamista korkeakoulun tiloihin.
– Tilanne oli riistäytymässä käsistä, joten tunsimme että meidän oli nopeasti tehtävä päätös jännitysten purkamiseksi. Kiellon ei ollut tarkoitus olla ikuinen. Jälkikäteen meidän olisi pitänyt olla selkeämpiä sen suhteen, että päätöstä oli tarkoitus soveltaa vallitsevissa olosuhteissa.
Osa poliittisista opiskelijajärjestöistä arvosteli mielenilmaisujen kieltämistä, mutta Ruotsin opetusministeri Mats Persson kertoi SVT:lle ymmärtävänsä päätöstä. Perssonin mukaan ilmapiiri herättää pelkoa etenkin juutalaisissa opiskelijoissa, ja hän kehotti korkeakouluja keskittymään nykytilanteessa ”koulutukseen ja tutkimukseen”.
Jatkossa poliittiset mielenilmaisut ovat siis sallittuja Chalmersissa, mutta niistä pitää ilmoittaa etukäteen. Korkeakoulun johto voi jatkossa painavin syin kieltää mielenilmaisun järjestämisen, rehtori Nilsson Jacobi kertoo DN:lle. Korkeakoulu on työpaikka, hän korostaa lehdelle, jonka tiloissa kaikkien on koettava olevansa turvassa.
– Haluamme niin keskusteluille ja manifestaatioille avoimen kampuksen kuin mahdollista, mutta samalla myös taata kaikkien työntekijöiden turvallisuuden.
Chalmersilla on noin 11 000 opiskelijaa ja 3000 työntekijää.





