Ukrainalaisia tykkimiehiä Avdijivkan alueella. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / GENYA SAVILOV

Kolonnat liekeissä – venäläisjoukot jatkavat rynnäkköjä idässä

Ukrainan puolustus Avdijivkan kaupungissa pitää.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Taistelut jatkuivat kiivaina Ukrainassa perjantaina, kertoo Ukrainan puolustusvoimat tuoreimmassa katsauksessaan. Viimeisen vuorokauden aikana Ukrainan ja Venäjän joukot ovat kohdanneet yhteensä 66 kertaa, minkä lisäksi Venäjä on iskenyt ohjuksilla, raketinheittimillä ja droneilla useisiin ukrainalaisiin sotilas- ja siviilikohteisiin. Venäjät ”terrori-iskut” ovat vaatineet siviiliuhreja, Ukraina kertoo Ukrinformin mukaan.

Myös Institute for the Study of War (ISW) kuvailee päivittäisessä katsauksessaan perjantain droneiskuja huomionarvoisen laajoiksi. Venäjän uskotaan jatkavan tuhoisaa kampanjaansa talven aikana.

Kovimmat taistelut ovat viime aikoina keskittyneet etenkin Itä-Ukrainaan. Pääesikunnan mukaan Ukraina jatkaa puolustusoperaatioitaan Melitopolin ja Bahmutin alueilla. Bahmutin suunnalla ukrainalaiset torjuivat noin kymmenen venäläisrynnäkköä lähellä Klishchiivkan kylää. Useita venäläisten hyökkäyksiä on torjuttu myös Kupianskin suunnalla. Marinkan kaupungin alueella Donetskissa venäläiset yrittivät rynnäkköä jopa 20 kertaa.

Taistelua käydään myös Avdijivkan kaupungin herruudesta. Ukrainan puolustus kaupungissa pitää, vaikka Venäjä yrittää jatkuvasti ilmavoimiensa tukemana saartaa Avdijivkan.

Ukrainan 47. mekanisoidun prikaatin aikaisemmin tällä viikolla jakamalla videolla ukrainalaistykistön nähdään iskevän Avdijivkassa hyökänneen venäläiskolonnan. Ukrainan iskun jäljiltä venäläiset tankit ja panssariajoneuvot ovat nopeasti liekeissä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)