”Karmea ennustus” – Tältä velka-Suomi voi pian näyttää

Velkasuhteen ennustetaan nousevan lähivuosina 82 prosenttiin.
Suomen ennuste poikkeaa merkittävästi muista Euroopan maista. PIXABAY
Suomen ennuste poikkeaa merkittävästi muista Euroopan maista. PIXABAY

Suomen julkisyhteisöjen velkasuhteen odotetaan nousevan 82 prosenttiin vuonna 2028. Tilanne poikkeaa muusta Euroopasta, sillä koko EU-alueen yhteisen velkasuhteen odotetaan painuvan 80 prosenttiin. Asia ilmenee kansainvälisen valuuttarahasto IMF:n ennusteesta.

– Karmea ennustus. Jos joku vielä yrittää sanoa, että nyt ei ole aika sopeuttaa menoja oikein urakalla, niin ihme on. Suomi tippui viime hallituskaudella muiden pohjoismaiden kelkasta ja tämä on tulevaisuuskuva, jos nyt ei viimein toimita. Onneksi toimimme, kokoomuksen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo kommentoi ennustetta sosiaalisen median X-palvelussa.

Suomen ennustettu velkasuhde eroaa selvästi muista Pohjoismaista. Se on yli kaksinkertainen verrattuna Ruotsille ja Tanskalle ennustettuihin alle 30 prosentin velkasuhteisiin.

Petteri Orpon (kok.) hallitus on ottanut tavoitteekseen julkisen talouden sopeuttamisen ja velkaantumisen pysäyttämisen. Taustalla on valtiovarainministeriön 6+3 miljardin euron sopeutustarve, jonka mukaan julkista taloutta tulisi sopeuttaa tämän hallituskauden aikana kuudella miljardilla ja ensi kaudella kolmella miljardilla eurolla.

Korkeat kulut ja verokohtelu voivat yllättää perillisen.
Entinen pääministeri toivoo keskustelua talouspolitiikan vaihtoehdoista.
Kokoomuksen Jukka Kopran mukaan uusi tieto kertoo talouden suunnan vahvistumisesta.
Mainos