Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Anne-Mari Virolainen (kok.) haluaa Venäjän sotarikokset Ukrainassa kansainväliseen tuomioistuimeen. Virolainen puhui aiheesta Euroopan neuvoston parlamentaarisessa yleiskokouksessa Ranskan Strasbourgissa torstaina.
– Kun Ukraina osoittaa Venäjän kyvyttömyyden taistelukentällä, Venäjän hallinto on alkanut käyttäytyä kuin terroristi tuhoamalla Ukrainan infrastruktuuria ja tappamalla siviilejä. Venäjä pitää siksi nimetä terroristivaltioksi, Virolainen vaati tiedotteessa.
Yleiskokouksen kiireellisen ajankohtaiskeskustelun aiheena oli Venäjän sotatoimien kiihtyminen Ukrainassa. Juuri ennen keskustelua Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi puhui yleiskokoukselle videoyhteyksin ja toisti ehdotuksensa Venäjän sotarikoksia tutkivan kansainvälisen tuomioistuimen perustamisesta.
Virolainen pyysi omassa puheenvuorossaan Euroopan neuvostolta tukea Zelenskyin ehdottaman tuomioistuimen perustamiseksi.
– Syylliset on saatettava vastuuseen teoistaan, ja rauhanneuvottelut voidaan aloittaa vain Ukrainan ehdoilla. Tukemme Ukrainalle on horjumaton kuin kallio. Ukrainaa on tuettava kaikin tarvittavin keinoin Venäjän työntämiseksi pois itsenäisestä ja suvereenista maasta sekä Ukrainan jälleenrakentamiseksi, Virolainen vaati.