Kansanedustaja vastusti autokieltoa: ”Suvaitsemattomien armeija” kimppuun

Kokoomuksen Timo Heinosen mielestä puhe polttomoottoriautojen täyskiellosta on populismia.

– Mielenkiintoista miten suvaitsemattomia monet Vihreät ovat autoilijoita kohtaan, kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen tviittaa.

Heinonen kyseenalaisti hiljattain ehdotukset polttomoottoriautojen kieltämisestä populismina. Hän kertoo saaneensa jyrkkää palautetta

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Nyt kun olen hieman liikenteen faktoja tuonut esille mm. puhtaista polttoaineista ja #diesel autojen kieltämisen järjettömyydestä niin aikamoinen suvaitsemattomien armeija on kimpussa, Heinonen jatkaa.

Polttomoottoriautojen kieltämistä on esitetty muun muassa SDP:stä ja vihreistä.

SDP:n ilmasto-ohjelman mukaan seuraavalla hallituskaudella on laadittava aikataulu ”uusien polttomoottoriautojen kieltämiseksi henkilöliikenteessä ja biopolttoaineisiin siirtymiseksi raskaassa liikenteessä”.

– ”Kielletään bensa-autot, kielletään diesel-autot, kielletään polttomoottorit! Rajoitetaan vielä autojen käyttöäkin”, Timo Heinonen kirjoitti blogissaan alkuviikosta.

Heinosen mielestä olisi edettävä tosiasiat tunnustaen ja järki edellä. Hän muistutti, että henkilöautoliikenne tuottaa noin viisi miljoonaa tonnia Suomen vuotuisista 56 miljoonan tonnin päästöistä.

Hän esittää tehokkaimmaksi päästöratkaisuksi autoverosta luopumista.

– Kyllä, se olisi myös ympäristöteko, Heinonen totesi.

Poimintoja videosisällöistämme

Tämä johtaisi hänen mukaansa autokannan uudistumiseen. Uudet autot ovat vanhoja pienipäästöisempiä ja monet jopa lähes päästöttömiä. Uudemmat autot ovat myös vanhoja turvallisempia. Uusien autojen hinnanlasku laskisi Timo Heinosen mukaan myös käytettyjen autojen hintoja.

Hän nosti esiin myös polttoaineinnovaatiot. Kansanedustajan mielestä uusiin ratkaisuihin olisi annettava mahdollisuudet. Kun rima asetetaan, löytää alan teollisuus Heinosen mukaan ratkaisuja.

Hän mainitsi esimerkkinä suomalaisen Nesteen.

– Johtava toimija uusiutuvien polttoaineiden markkinoilla. Neste toikin markkinoille uuden 100 prosenttisesti jätteistä ja tähteistä tehdyn dieselin. Tämä suomalainen MyDiesel -biodiesel-innovaatio laskee diesel-auton hiilidioksidipäästöjä jopa 90 prosenttia fossiiliseen dieseliin verrattuna. Tässä on mukana siis koko polttoaineen elinkaari.

LUE MYÖS:

Mainos - sisältö jatkuu alla

”Mitä jos ei kiellettäisikään autoja?”

Ympäristöministeri SDP:lle: Valtioko ne sähköautot maksaa?

Mainos