Kännykät sittenkin kieltoon myös välitunneilla? Näin vastaa opetusministeri

Anders Adlercreutzin mukaan on vielä ennenaikaista pohtia muutoksia tuoreeseen lainsäädäntöön.
Oppilas käyttää kännykkää välitunnilla koulun pihalla Espoossa 16. heinäkuuta 2025., LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Oppilas käyttää kännykkää välitunnilla koulun pihalla Espoossa 16. heinäkuuta 2025., LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Opetusministeri Anders Adlercreutzin (rkp) mukaan on ennenaikaista pohtia koulujen kännykkäkiellon ulottamista myös välitunneille. Ministeri korostaa vastauksessaan kansanedustaja Ari Koposen (ps) kirjalliseen kysymykseen, että laki on ollut voimassa vasta pari kuukautta ja sen vaikutuksia seurataan paraikaa.

– Opetus- ja kulttuuriministeriössä on aloitettu valmistelu sivistysvaliokunnan edellyt-
tämää selvitystä varten mobiililaitteiden käyttöä koskevien rajoitusten vaikutuksista. On tärkeää, että saadaan kattavaa ja riittävästi tietoa muun muassa järjestyssääntöjen ja lainsäädännön toimivuudesta puhelimien ja muiden mobiililaitteiden käytön rajoittamisessa. Tämän vuoksi tässä vaiheessa lainsäädäntömuutostarpeiden arvioiminen on ennenaikaista, linjaa Adlercreutz.

Koponen kysyi, Miten opetusministeri aikoo varmistaa, että koulujen kännykkäkielto toteutuu yhdenvertaisesti kaikissa kouluissa koko maassa, ja aikooko hallitus tuoda eduskuntaan esityksen, jossa kännykkäkielto ulotetaan pakolliseksi myös välitunneille.

Adlercreutz korostaa vastauksessaan, että koulujen järjestyssäännöt ovat keino sopia kännyköiden käytöstä muutoin kuin oppitunneilla. Opetusministeri viittaa myös eduskunnan perustuslakivaliokunnan lausuntoon, jossa ei nähty perus- ja ihmisoikeuksien kannalta estettä sille, että asiasta voidaan sopia paikallisesti toisin.

Eduskunnan sivistysvaliokunta ei pitänyt mietinnössään tarpeellisena, että kännykät kiellettäisiin myös välitunneilla tai ruokailussa, vaan piti järkevänä jättää tässä kouluille omaa harkintavaltaa. Osa valiokunnan oppositioedustajista olisi halunnut kuitenkin kieltää kännykät myös välitunneilla,  ja he jättivät tästä vastalauseen mietintöön. Kirjallisen kysymyksen tehnyt sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen äänesti itse mietinnön puolesta.

Opetusministeri Adlecreutz sanoi elokuussa MTV:n haastattelussa toivovansa, että kunnat kieltävät kouluissa kännyköiden käytön myös välitunneilla.

Lokakuun alussa Adlercreutz kertoi ilahtuneensa siitä, miten monissa kouluissa kännykät on kielletty myös välitunneilla ja oppilaat ovat keksineet uutta tekemistä.

 

Ministerin mukaan SDP on kuukausikaupalla käyttänyt heikkoa kasvua ja työllisyyttä todisteena hallituksen epäonnistumisesta.
Politikointi on ajoittain nakertanut luottamusta eduskunnan perustuslakivaliokuntaan. Vaihtoehtoja on haettu, mutta eduskunta ja valiokunta ovat pitäneet kiinni vallastaan, politiikan toimittaja Heikki Vento sanoo näkökulmassaan.
Vasemmistopoliitikosta on posketonta, että hänen verotuksensa on keventynyt.
Mainos