Peruskouluissa puhelimia ei saa käyttää opetuksen aikana. Kauppakamari laajentaisi kiellon myös toiselle asteelle. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Kännykät halutaan kieltää myös toisella asteella – ”Haittaavat oppimista kaikkialla”

Laajennettu kielto koskisi lukioita ja ammatillista koulutusta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Peruskouluissa voimaan tullut kännykkäkielto halutaan ulottaa myös toiselle asteelle. Keskuskauppakamari muistuttaa, että älylaitteiden käyttö haittaa nuorten keskittymistä myös lukioissa ja ammatillisessa koulutuksessa.

– Kännykät haittaavat oppimista kaikilla koulutusasteilla. Meidän pitää panna käytäntöön tarvittavat tiukennukset myös toiselle asteelle. Nuorten oppiminen ja jaksaminen edellyttävät näitä, sanoo Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Suvi Pulkkinen tiedotteessa.

Tutkimusten mukaan kännykät luokkahuoneessa heikentävät keskittymiskykyä ja oppimistuloksia. Esimerkiksi OECD:n mukaan jopa lyhyt vilkaisu puhelimeen kesken oppitunnin voi heikentää muistamista ja työmuistin toimintaa. Suomalaisnuoret raportoivat muita OECD-maiden nuoria useammin älylaitteiden häiritsevän keskittymistä.

Suomalaisnuorten jo pidempään jatkunut osaamistason lasku huolettaa yrityskentällä. Elinkeinoelämä kaipaa osaajia, jotka kykenevät pitkäjänteiseen keskittymiseen, yhteistyöhön ja vuorovaikutukseen – juuri niihin taitoihin, joita koulupäivän aikana olisi opeteltava.

– Koulun tehtävä on tukea niitä taitoja, joita tulevaisuuden työelämässä tarvitaan. Jos nuori ei opi keskittymään, kuuntelemaan ja työskentelemään toisten kanssa ilman jatkuvaa ruutuhälyä, voi työelämässä pärjääminen olla vaikeaa. Kyse on koulurauhasta, mutta myös tulevaisuuden kilpailukyvystä, Pulkkinen korostaa.

Elokuussa voimaan tullut perusopetuksen kännykkäkielto auttaa koululuokkien työrauhaa. Käytäntö, joka on aiemmin ollut käytössä jo useissa kouluissa, saa Pulkkisen mukaan nyt valtakunnallisen selkänojan.

– Se, että kännyköitä ei saa käyttää oppitunnilla, pitäisi olla täysin selvä asia. Tämä on tärkeä askel kohti oppilaiden keskittymiskyvyn parantamista ja rauhallisempaa oppimisympäristöä, Pulkkinen toteaa.

Kännyköiden käyttö ei kuitenkaan rajoitu vain oppitunneille. Pulkkinen muistuttaa, että välituntien ja ruokailujen aikana tapahtuva jatkuva puhelinten selailu voi lisätä yksinäisyyttä, ulkopuolisuuden kokemusta ja kiusaamista, joka jää helposti opettajilta huomaamatta.

– Kouluissa ja kunnissa olisi nyt tärkeää varmistaa, ettei puhelimia käytetä lainkaan koulupäivän aikana – ei oppitunneilla, välitunneilla tai ruokailun aikana. Osa kunnista on näin jo päättänyt, mutta erityisesti yläkoulujen ja toisen asteen osalta tiukennukset vielä puuttuvat, Pulkkinen sanoo.

LUE MYÖS:
Onko lapsesi koukussa älypuhelimeen? Näissä tilanteissa pitää huolestua

Antti lopetti älypuhelimen käytön vapaa-aikana – näin hänen elämänsä mullistui

Viekö älypuhelin kesällä kaiken aikasi? Näin vähennät ruutuaikaa

Näin käy, jos et avaa puhelintasi kolmeen päivään

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)