Kai Mykkänen: Tämä muutos toisi korkeakouluille satoja miljoonia euroja

Solidiumin osaketuotot vahvistaisivat kotimaista tutkimus- ja kehittämistoimintaa.
Jyväskylän yliopiston kirjastosali. / LEHTIKUVA / TOMMI ANTTONEN
Jyväskylän yliopiston kirjastosali. / LEHTIKUVA / TOMMI ANTTONEN

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen kehottaa lisäämään voimavaroja kotimaiseen tutkimukseen.

Hänen mukaansa seuraavan hallituksen tulisi siirtää valtion sijoitusyhtiö Solidiumin omistamat osakkeet korkeakouluille. Sen salkun arvo on noin 7,8 miljardia euroa. Tuotot voisi ohjata tutkimus- ja kehittämistoimintaan.

– Tein konkreettisen ehdotuksen, miten korkeakouluille järjestettäisiin 300–400 miljoonaa euroa vuosittaista tulovirtaa lisää. Se tehtäisiin tavalla, jota seuraavan hallituksen olisi vaikea perua ja se lisäisi korkeakoulujen itsenäisyyttä, Kai Mykkänen kirjoittaa Twitterissä.

– Haastan mahdolliset kriitikot kertomaan oman keinonsa. Tutkimuksen panostuksen joka tapauksessa saatava kasvuun, Mykkänen jatkaa.

Solidium hallinnoi niitä valtion omistuksia, joilla ei katsota olevan strategista merkitystä tai erityistehtävää.

Kai Mykkänen sanoo Helsingin Sanomille, että Solidium voisi edelleen teknisesti pyörittää sijoitussalkkua, jos korkeakoulut näin haluaisivat. Edunsaajina olisivat kuitenkin suomalaiset korkeakoulut.

Kansanedustaja kuvailee mahdollista siirtoa massiiviseksi.

– Ajatus on, että osakkeiden vuosittaiselle tuotolla pystyttäisiin hoitamaan pääosa ensi vaalikaudella yliopistojen ja korkeakoulujen kohdalle tulevista tutkimus- ja tuotekehityspanostusten lisäyksestä. Näin saataisiin korkeakouluille pysyvästi satojen miljoonien eurojen uusi tulovirta, Mykkänen toteaa.

Anna-Kaisa Ikosen mukaan SDP on aiemmin vastustanut johdonmukaisesti tehostamista, mutta nyt linja näyttää muuttuneen.
Maggie Keskisen mukaan kokoomuksella on edessään iso urakka ennen eduskuntavaaleja.
Kansanedustajan mukaan SDP:n sote-esityksissä rahoitus ja uudet velvoitteet eivät kohtaa.
Mainos