Sää lauhtuu rajusti alkuviikolla, kun lämpötilat nousevat jopa 20–40 asteella viime aikojen paukkupakkasista. Esimerkiksi Lapissa paikoin mitatut 40 pakkasasteet voivat vaihtua hetkeksi nollaan asteeseen tai jopa suojasäähän, kertoo Foreca Euroopan keskipitkien sääennusteiden keskus ECMWF:n uudesta kuukausiennusteesta.
– Tuoreiden ennusteiden mukaan sunnuntaina on vielä kovaa pakkasta, mutta vähitellen kovat pakkaset hellittävät luoteesta alkaen, kertoo meteorologi Anna Latvala Forecan sivuilla.
Kuukausiennusteen mukaan 8. tammikuuta alkavan viikon keskilämpötilat ovat Suomessa lännessä ja maan keskivaiheilla laajalti ajankohdalle tavanomaisia, mutta Lapissa on keskimääräistä lauhempaa ja idässä ja etelässä paikoin keskimääräistä kylmempää.
– Näyttää siltä, että lauhaa ilmaa leviää hetkeksi Pohjois-Eurooppaan asti. Tuuli puhaltaa Skandien yli Suomeen. Ennuste tarkentuu lähempänä, mutta sopivissa oloissa Ruotsissa ja Suomessa voi olla jopa föhn-tuulta. Sää vaihtelee meillä viikon aikana suojasäästä kireisiin pakkasiin. Esimerkiksi Muonion ja Enontekiön −40 asteen lämpötilat voivat vaihtua alkuviikon aikana hetkeksi nollaan tai jopa plusasteisiin, Latvala kertoo.
Viikon sademäärä jää maan etelä- ja keskiosassa ajankohdan tavanomaista sademäärää pienemmäksi, mutta Lapissa voi olla tavanomaista sateisempaa.
– Välillä on myös tuulista ja sateista. Sateet tulevat enimmäkseen lumena. Tuoreiden ennusteiden mukaan lauhat hetket painottuvat viikon alkupuoliskoon ja loppuviikosta kylmenee uudestaan. Aurinko kuitenkin pilkahtaa välillä, ja kaamosalue vetäytyy koko ajan pohjoisemmaksi, Latvala toteaa.
Jättikäänne säähän alkuviikolla: Lämpötilat pomppaavat paikoin jopa 40 astetta – katso tammikuun kuukausiennuste – Forecan sääuutiset ja blogi https://t.co/bKs9XPBWIH #forecasuomi #sää #tammikuu
— Foreca Suomi (@forecasuomi) January 4, 2024