Jukka Tarkka tyrmistyi: Miksi Maarianhaminan-konsulaatti saa jatkaa toimintaansa?

Valtiotieteen tohtorin mielestä konsulaatti olisi pitänyt lakkauttaa samalla päätöksellä Venäjän Turun-konsulaatin kanssa.
Ihimiset osoittavat mieltään Venäjän konsulaatin edessä Maarianhaminassa, Ahvenanmaalla 11. maaliskuuta 2022. LEHTIKUVA / NICLAS NORDLUND
Ihimiset osoittavat mieltään Venäjän konsulaatin edessä Maarianhaminassa, Ahvenanmaalla 11. maaliskuuta 2022. LEHTIKUVA / NICLAS NORDLUND

Valtiotieteen tohtori Jukka Tarkka hämmästelee, miksi Venäjän Maarianhaminan-konsulaatti saa yhä jatkaa toimintaansa. Tasavallan presidentti ja valtioneuvoston ulko- ja turvallisuuspoliittinen ministerivaliokunta käsittelivät keskiviikkona  Suomen ja Venäjän diplomaattisten edustustojen tilannetta.

Kokouksessa päätettiin perua Venäjän Turun-konsulaatin toimilupa lokakuun alusta lähtien vastatoimena Venäjän aiempaan ilmoitukseen sulkea Suomen Pietarin-pääkonsulaatti.

– TP-UTVAn kantti ei kestänyt lakkauttaa samalla päätöksellä Venäjän Ahvenanmaa-konsulaattia, Tarkka arvostelee päätöstä Facebookissa.

Tarkka nostaa kirjoituksessaan esiin Maarianhaminan-konsulaatille myönnetyn valvontaoikeiden. Suomen ja silloisen Neuvostoliiton kanssa tehdyn sopimuksen mukaan konsulaatin tehtäviin kuuluu myös valvoa demilitarisoinnin toteutumista Ahvenanmaalla.

Verkkoutiset on aiemmin avannut kyseisen sopimuksen yksityiskohtia tässä jutussa. Sopimus on tehty vuonna 1940 – ja se on yhä voimassa.

Ulkoministeriössä on paraikaa valmistelussa Ahvenanmaan erityisasemaan liittyvä laajempi oikeudellinen selvitys, jossa käsitellään myös Venäjän Maarianhaminan-konsulaatin asemaa.  TP-UTVAn kokouksessa keskusteltiin myös Maarianhaminan-konsulaatista, mutta keskustelujen sisällöstä ei tiedotettu tarkemmin.

Tarkka hämmästelee, ”kuinkahan kauan joudutaan nyt odottelemaan” ulkoministerön näkemystä asiaan.

Hallinto-oikeus hylkäsi liiallisesta voimankäytöstä potkut saaneen opettajan valituksen.
Ministerin mukaan SDP on kuukausikaupalla käyttänyt heikkoa kasvua ja työllisyyttä todisteena hallituksen epäonnistumisesta.
Politikointi on ajoittain nakertanut luottamusta eduskunnan perustuslakivaliokuntaan. Vaihtoehtoja on haettu, mutta eduskunta ja valiokunta ovat pitäneet kiinni vallastaan, politiikan toimittaja Heikki Vento sanoo näkökulmassaan.
Mainos