– Jos Ukraina kaatuu, 20 miljoonaa ukrainalaista suuntaa Eurooppaan, sillä Putin tuhoaa meidät ja ajaa meidät pois, totesi Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi perjantaina.
Putinin ilmoitettu tavoite on Donbas.
– Miksi Venäjä sitten yritti vallata Kiovan vuonna 2022? Kiova on pääkaupunki, ja ilman pääkaupunkia ei ole valtiota. presidentti huomautti.
Zelenskyin mukaan Putin ei halua nyt minkäänlaisia neuvotteluja.
– Hän leikittelee sanoilla, mikä vaikuttaa irvokkaalta parodialta todellisesta halusta lopettaa sota. Putin ei halua sodan päättyvän. Olen varma, että juuri siksi Donbas ei riitä hänelle.
– Venäjä tappaa ukrainalaisia meidän maaperällämme eikä suostu edes jäädyttämään sotaa. Putinille mikään ei koskaan riitä, Zelenskyi jatkoi.
Hän totesi, että Venäjä testaa, miten Eurooppa reagoi.
– Niin kauan kuin Ukraina pysyy pystyssä, eskalaatio Venäjän kanssa pysyy vähäisempänä. Ukrainalle kysymys Donbasista on kysymys valtiomme olemassaolosta. Ukraina pysyy pystyssä ja taistelee, sillä vaihtoehtona on, että Venäjä tuhoaa meidät.
Zelenskyin mukaan ”kaikki eivät hahmota tätä uhkaa, koska Ukraina on yhä pystyssä ja hallitsee taistelukenttää”.
Zelenskyy: If Ukraine falls, 20 million Ukrainians will come to Europe, because Putin will destroy us and push us out.
— Tymofiy Mylovanov (@Mylovanov) October 16, 2026
Putin’s stated goal is Donbas. Then why did Russia almost occupy Kyiv in 2022? Kyiv is the capital, and without a capital there is no state. 1/ pic.twitter.com/Bsq38WsDwx