”Jos Krimistä pitää taistella, me taistelemme”

Turvallisuus- ja puolustusneuvoston sihteerin mukaan Krim tullaan palauttamaan takaisin Ukrainalle.
Balaklavan satama Krimillä. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Balaklavan satama Krimillä. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Venäjän miehittämä Krimin niemimaa palautetaan Ukrainalle ja maa on valmis taistelemaan sen eteen, Ukrainan kansallisen turvallisuus- ja puolustusneuvoston sihteeri Oleksi Danilov sanoi Euromaidan Press -uutissivuston mukaan.

– Krim palautetaan Ukrainalle epäonnistumatta, sotilaspoliittisen johtomme päättämällä tavalla. Jos on tarpeen taistella Krimin puolesta, me taistelemme emmekä kysy lupaa keneltäkään. Tämä on meidän maamme, ja se on palautettava meille.

Venäjä on rakentanut juoksuhautoja sotaa varten Krimin niemimaalle. Danilovin mukaan niistä ei tule olemaan apua Venäjälle.

Venäjä miehitti Krimin niemimaan ja liitti sen laittomasti itseensä vuonna 2014. Juuri mikään länsimaa ei ole hyväksynyt Krimin liittämistä Venäjään. Miehityksen jälkeen Krimin niemimaalle on asutettu venäläistä väestöä.

– He (alueen uudet asukkaat) tulivat sinne helposti ja myös lähtevät helposti, Danilov kommentoi.

 

Ukrainan lennokki-iskut ja Nato-kokouksen päätöksen lisäävät painetta Venäjälle, toteaa Jarno Limnell.
Tilanne on pahin Pohjois-Krimillä, jossa alueen suurin kaupunki on ollut jo viisi päivää illman sähköä.
Ukrainan presidentti sanoi kuulleensa Pekingin väliintulosta Euroopan johtajilta Naton huippukokouksessa.
Mainos