– Israelissa elävät ihmiset kärsivät puhtaasta, väärentämättömästä pahuudesta, terroristijärjestö Hamasin verisistä käsistä, ryhmistä, joiden tarkoitus on tappaa juutalaisia. Tämä on silkkaa pahuutta, Yhdysvaltain presidentti Joe Biden sanoi puheessaan tiistai-iltana.
Hän totesi, että yli tuhat ihmistä on kuollut Israelissa, mukaan lukien ainakin 14 Yhdysvaltain kansalaista.
– Vanhemmat teurastettiin suojellessaan kehoillaan lapsiaan, vatsaa kääntäviä raportteja tapetuista vauvoista, kokonaisten perheiden surmaamisesta. Nuoria teurastettiin osallistuessaan musiikkifestivaaliin juhlimassa rauhaa, Biden sanoi.
– Naisia raiskattiin, pahoinpideltiin, kuskattiin paraateissa voitonmerkkeinä. Perheet piiloutuivat peloissaan tuntikausia yrittäen epätoivoisesti pitää lapsensa hiljaa välttääkseen huomion kiinnittämisen. Ja tuhansia haavoittuneita, elossa, mutta kantaessaan luodinreikiä ja sirpaleita, haavoja muistonaan siitä, mitä he kestivät, hän jatkoi.
– Te kaikki tiedätte, että nämä traumat eivät katoa koskaan, Biden sanoi.
Yhdysvaltojen liittolaisten rahoituksesta Biden totesi, että tässä ei ole kyse puolueesta tai politiikasta.
– Yhdysvallat varmistaa, että Israelilla on välineet, joita se tarvitsee puolustautuakseen Hamasin hyökkäyksiä vastaan. Yhdysvaltain kriittisten kumppanien kansallisen turvallisuuden rahoittamisessa ei ole kysymys puolueesta tai politiikasta.
– Kun kongressi palaa, aiomme pyytää heitä ryhtymään kiireellisiin toimiin kriittisten kumppaneidemme kansallisten turvallisuusvaatimusten rahoittamiseksi, Biden sanoi.
– Tässä ei ole kyse puolueesta tai politiikasta. Kyse on maailman turvallisuudesta, Amerikan Yhdysvaltojen turvallisuudesta, Biden jatkoi.