Israelin ja Hamasin välisen neljän vuorokauden tulitauon oli määrä loppua tiistaiaamuna. Alkuperäinen sopimus sisälsi mahdollisuuden jatkaa sitä enintään kymmenen vuorokauden ajaksi.
Yhdysvaltain presidentti Joe Biden ja Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu ovat kertoneet pitävänsä tulitauon jatkoa jopa todennäköisenä. Jatko edellyttää, että joka päivä vapautettaisiin kymmenen israelilaista panttivankia ja 30 palestiinalaista vankia.
Qatarin ulkoministeriö tiedotti maanantai-iltana tulitauon jatkosta kahdella vuorokaudella. Israelin mukaan se edellyttää panttivankien vapauttamista sovitunlaisesti.
Osa Israelin sotilaspiireistä on ollut huolissaan siitä, että maaoperaation eteneminen uhkaa hyytyä sotatoimien keskeytyksen vuoksi. Hamas myös pystyy siirtämään omia taistelijoitaan ilman häiriöitä.
Telegraph-lehden mukaan Hamasin odotetaan tekevän lisävaatimuksia polttoaineen ja muiden huoltotarvikkeiden suhteen. On mahdollista, ettei Israel suostu enää rajoittamaan omia tiedustelulentojaan osana tulitaukoa.
Osa Israelin tukijamaista toivoo tulitauon aloittavan pysyvämmät rauhanneuvottelut. Benjamin Netanjahu on antanut viitteitä siitä, ettei sotilasoperaatio ole vielä valmis. Netanjahu tuskin pystyy pysymään pitkään pääministerin virassa sodan loppumisen jälkeen.
– Tulemme jatkamaan loppuun asti, voittoon asti. Mikään ei pysäytä meitä, ja olemme vakuuttuneita siitä, että meillä on voima, tahto ja päättäväisyys saavuttaa kaikki sodan tavoitteet. Ja näin tulemme tekemään, Gazassa sunnuntaina vieraillut Benjamin Netanjahu totesi.
Israelin asevoimat (IDF) julkaisi maanantaina tiedotteen, jossa esikuntapäällikön, kenraaliluutnantti Herzi Halevin kerrottiin tavanneen kenraalimajuri Yaron Finkelmanin. Tapaamisen aiheena oli ”hyväksyä taistelusuunnitelmat tulitauon jälkeiseen aikaan”.





