Jarno Limnell: Venäjältä tulijoita on monin keinoin ja motiivein

Turvallisuusasiantuntijan mukaan itärajan tilanne on otettava hyvin vakavasti.
Venäjältä tulijoita Vaalimaalla sunnuntaina. LEHTIKUVA/JUSSI NUKARI
Venäjältä tulijoita Vaalimaalla sunnuntaina. LEHTIKUVA/JUSSI NUKARI

– Tilanne voi eskaloitua nopeasti. Nyt syytä olla inhorealisti: joukkopako Venäjältä etenkin liikekannallepanon takia saattaa luoda itärajallemme hyvin poikkeuksellisen ja vaarallisen tilanteen. Tulijoita on monin keinoin ja motiivein, toteaa työelämäprofessori, dosentti Jarno Limnell Twitterissä.

Hän muistuttaa, että vuonna 2015 näimme, miten itärajaa voidaan käyttää hybridisodankäynnin välineenä.

– Seuraava aalto saattaa tulla hyvinkin pian. Venäjän armeija on nyt pelottavampi kuin koskaan – lähinnä värväysikäisille venäläismiehille. Meidän pitää olla hereillä. Ajoissa ja ennakoiden, Linmell kirjoittaa.

Varoituksia Venäjän mahdollisesta iskusta Puolaan ei voi Henri Vanhasen mukaan ohittaa olankohtautuksella.
Tutkijan mukaan Naton Ankaran huippukokous voi jäädä historiaan hetkenä, jolloin Nato lakkasi valmistautumasta eilisen sotiin ja alkoi valmistautua huomisen konflikteihin.
Anton Heraštšenkon mukaan Kreml valmistelee operatiivista ympäristöä suoralle konfliktille Naton kanssa.
Mainos