Ulkopoliittisen instituutin (UPI) johtaja Mika Aaltola näkee Venäjän sotatoimissa lohduttoman ja lannistuneen sävyn.
– Asiat eivät suju Venäjän kannalta hyvin, ei sotarintamalla eikä kotirintamalla, Aaltola kommentoi Ilta-Sanomille.
Venäjän presidentti Vladimir Putin ilmoitti hiljattain päättävänsä syyskuussa julistetun osittaisen liikekannallepanon. Aaltola uskoo Venäjällä kasvaneen sosiaalisen paineen olevan myös merkittävä syy sille, miksi Putin ilmoitti liikekannallepanon päättämisestä.
Hän myös huomauttaa, että Venäjällä suuria vaikeuksia muun muassa tuottaa uusia aseita ja tarjota sotilailleen kunnollisia talvivarusteita.
– Resurssipula on karmiva. Mannerilmaston ankara talvi on tulossa, eikä tässä ole montaa viikkoa aikaa saada miehille varusteita, Aaltola sanoo.
Uutisissa on kerrottu, että liikekannallepanon myötä sotaan komennettuja on kuollut rintamalle. Kuolemantapauksia yhdistää omaisten suru ja ärtymys siitä, että heidän läheisensä lähetettiin kuolemaan vailla minkäänlaista todellista uudelleenkoulutusta.
– Liikekannallepano on sujunut takkuillen, eivätkä miehet ole innolla lähdössä rintamalle. Jonkinlainen hiljennys siihen voi olla ihan järkevääkin, Aaltola kommentoi IS:lle
Aaltolan mukaan voi myös olla, että Venäjä todella on saanut koottua sen verran joukkoja kasaan kuin sen on mahdollista varustaa. Paljoa painoarvoa hän ei silti Putinin puheille antaisi. Tämä pätee myös liikekannallepanon päättämiseen.
– Jos sota vaatii lisää kanuunanruokaa, niin puheet saattavat muuttua nopeasti. Kaikki on kiinni yhdestä miehestä ja lupaukset voidaan perua. Putinin hallinnon yksi piirre on, että totuus tulee julki vasta myöhemmin, jos koskaan.