IS: Autoilija ajoi moottoritietä väärään suuntaan iltapäivän liikenteessä

Kuljettaja määrättiin ajokieltoon.
Kuljettajaa epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Kuljettajaa epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Autoilija ajoi moottoritietä väärään suuntaan viime lauantaina, kertoo Ilta-Sanomat. Tilanne sattui Kymenlaaksossa Pyhtäällä kello 16:n aikaan, jolloin tie oli vilkkaasti liikennöity.

Poliisi sai lyhyessä ajassa useita ilmoituksia kuljettajasta. Pysäytyksen yhteydessä kuljettajaksi paljastui 1930-luvun lopulla syntynyt mies.

– Kun partio on häntä jututtanut, niin välttämättä orientoituminen paikkaan ja aikaan ei ole ollut kohdallaan, rikoskonstaapeli Kim Liljeqvist kommentoi kohtaamista IS:lle.

Poliisi hälytti paikalle ensihoidon tarkistamaan miehen tilaa. Kuljettajaa epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Hänet määrättiin myös ajokieltoon.

Vaikka kuljettaja oli ehtinyt ajaa moottoritietä väärään suuntaan useita kilometrejä, tilanteesta ei aiheutunut henkilö- ja omaisuusvahinkoja.

Moni autoilija kikkailee kameratolppien kohdalla. Ilmiö on niin yleinen, että sille on annettu oma nimi.
Opiskelijan epäillään pahoinpidelleen muita ja rikkoneen paikkoja ammattioppilaitoksessa Järvenpäässä.
Ranskalaiskaupungin vanhat poliisiskootterit eivät enää pärjänneet uusille laitteille.
Mainos