Iran suunnitteli terrori-iskua Kyproksella – epäilty pidätetty

Vakoilleen azerin arvellaan suunnitelleen iskua brittien ilmavoimien tukikohtaan.
Britannian kuninkaallisten ilmavoimien (RAF) Tornado GR4 laskeutumassa Akrotirin lentotukikohtaan Kyproksella syyskuussa 2014. (WIkimedia Commons/OGL 1.0/ Cpl Neil Bryden RAF/MOD)
Britannian kuninkaallisten ilmavoimien (RAF) Tornado GR4 laskeutumassa Akrotirin lentotukikohtaan Kyproksella syyskuussa 2014. (WIkimedia Commons/OGL 1.0/ Cpl Neil Bryden RAF/MOD)

Britannian kuninkaallisten ilmavoimien RAF:n Kyproksen-tukikohdan läheisyydessä on otettu kiinni Iranin vakoilijaksi epäilty mies, jonka arvellaan tiedustelutietojen perusteella suunnitelleen terrori-iskua, kertoo brittilehti Telegraph.

Epäilty on azerbaidžanilaista alkuperää oleva mies, jolla on yhteyksiä Iranin islamilaiseen vallankumouskaartiin.  Kyproksen viranomaiset ovat vahvistaneet, että he ovat pidättäneet miehen vakoilusta ja terroriepäilyistä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Epäillyn arvellaan tarkkailleen huhtikuun puolivälistä alkaen brittien Akrotirin lentotukikohtaa, jossa RAF:n Typhoon-hävittäjät ovat, ja Kyproksen omaa Andreas Papandreoun lentotukikohtaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kyproksen terrorisminvastainen yksikkö oli saanut tietonsa ulkomaiselta tiedustelupalvelulta, joka varoitti välittömän terrorihyökkäyksen vaarasta.

Epäilty oli juhannuslauantaina kyproslaisen alioikeuden kuultavana. Tuomioistuin määräsi kahdeksan päivän tutkintavankeuden. Poliisi ei ilmoittanut asiasta enempää kansalliseen turvallisuuteen vedoten.

Presidentti korostaa diplomaattisen ratkaisun tarvetta.
Persianlahden maat suunnittelevat uusien öljyputkien rakentamista.
Kremlin uhmakas linja kääntynee suurlähettiläs John Herbstin mukaan pian itseään vastaan.
Mainos