Yhdysvaltain presidentti Donald Trump väitti, että sopimukselle Teheranin kanssa oli luotu perusta – edellyttäen, että Hormuzinsalmi avataan nopeasti kaikille laivoille, uutisoi CNN.
Iranilaiset uutistoimistot eivät kuitenkaan antaneet viitteitä siitä, että Teheranin kanta olisi muuttunut. Iran on toistuvasti pyrkinyt hallitsemaan meriliikennettä vesiväylällä, jonka kautta kulki noin viidennes maailman öljyntuotannosta ennen sotaa.
Salmen kautta kulkee myös noin viidennes nesteytetyn maakaasun maailmanlaajuisesta kaupasta.
Teknisesti sekä Iranilla että Omanilla on talousvyöhykkeitä (EEZ) salmessa. Mutta se ei salli niiden estää laivaliikennettä. YK:n mukaan valtiolla on ”suvereenit oikeudet” tutkia, hyödyntää, säilyttää ja hallita vesien luonnonvaroja talousvyöhykkeellään.
YK:n merioikeusyleissopimuksen (UNCLOS) mukaan ”kaikkien valtioiden aluksilla, olivatpa ne rannikko- tai sisämaavaltioita, on oikeus viattomaan kauttakulkuun aluemerellä”.
Yhdysvaltojen ja Israelin sodassa Iranin kanssa ratkaisevan tärkeä neuvotteluvaltti on ollut Hormuzinsalmi – elintärkeä vesiväylä, jonka Teheran on käytännössä sulkenut taistelujen alkamisesta helmikuun lopulla lähtien.
Lauantaina Trump vakuutti, että ”sopimuksen reunaehdot” iskujen lopettamiseksi ja salmen välittömäksi avaamiseksi ”on sovittu” sen jälkeen, kun Iran ja muut alueen maat kehottivat Valkoista taloa ”pidättäytymään kaikista hyökkäyksistä”.
Iranilainen media torjui nämä väitteet suoralta kädeltä ja sanoi sen sijaan, että Trump oli vetäytynyt.
Teheranin ja Washingtonin viestien ollessa ristiriitaisia, salmen tilanne on edelleen konfliktin ytimessä.
Energia-analyytikot ovat varoittaneet, että öljyn ja maakaasun hinnat pysyvät todennäköisesti korkeina, kunnes salmi on läpäistävissä, vaikka Saudi-Arabia ja Yhdistyneet arabiemiirikunnat pyrkivät avaamaan muita reittejä raakaöljynsä saamiseksi markkinoille.