Ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) on lähettänyt kutsuja Nato-aiheiseen varainkeruuseminaariin omasta ulkoministeriön sähköpostiosoitteestaan. Asiasta kertoo Iltalehti.
Kyseessä on Haaviston tukiryhmän järjestämä seminaari, jolla kerätään rahaa Haaviston kevään eduskuntavaalikampanjaa varten. Seminaari on otsikoitu ”Suomi, Nato ja vety – turvallisuuden ja energiaturvallisuuden uusi suunta Suomelle”. Haavisto puhuu seminaarissa ulkoministerin ominaisuudessa.
Seminaariin pääsee osallistumaan maksamaan 950 euron hintaisen lipun. Maksu sisältää lounaan.
IL:n tietojen mukaan Haavisto on lähettänyt kutsukirjeitä ulkoministeriön sähköpostista eli formin.fi-päätteisestä osoitteesta.
Valtioneuvoston kanslian ohjeistuksen mukaan ministerin on erotettava vaalikampanjansa mahdollisimman selvästi ministerin tehtävästä ja siihen liittyvistä virkatoimista sekä asianomaisesta ministeriöstä ja sen tehtävistä.
Lisäksi ministerien vaalikampanjointia varten annetun ohjeistuksen henki on, että ministerin ei pitäisi käyttää asemaansa ja virkaetujaan kampanjoinnissa, eikä ministeriön virkamiehiä saa käyttää poliittiseen kampanjointityöhön.
Haaviston erityisavustaja Tomi Nyström kertoo IL:lle, että kutsun on tehnyt ja lähettänyt Haavisto itse. Hän ei ota siihen kantaa, ovatko ministerin ja ehdokkaan roolit menneet hänellä sekaisin.
– Haavistolla on käytössään ministeriaikana formin.fi-osoite. Kutsussa on eritelty sekä tulojen käyttö eduskuntavaalikampanjaan että vaalitukea koskevat säännöt. Tämänkaltaisiin seminaareihin ottavat yleensä osaa vakiintuneet järjestöt, jotka antavat eri ehdokkaille vaalitukea, Nyström kommentoi.