IL: KD-naisten puheenjohtaja erosi puolueesta

Sari Kuminin mukaan kristillisdemokraatit on hirttäytynyt uskontoon.
KD:n hallitusneuvottelija erosi puolueesta kesken neuvottelujen. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
KD:n hallitusneuvottelija erosi puolueesta kesken neuvottelujen. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Kristillisdemokraattien naisjärjestön puheenjohtaja Sari Kumin on eronnut puolueestaan kesken hallitusneuvotteluiden, uutisoi Iltalehti.

Kumin edusti puoluettaan Säätytalolla Osaava Suomi -reformipöydässä. Siinä neuvotellaan koulutus-, tiede-, kulttuuri-, liikunta- ja nuorisopolitiikasta.

– Ihan omasta toiveestani jäin pois. Koin, että minun osaamiselleni ei ole käyttöä, Kumin kertoo IL:lle.

Kuminin mukaan kristillisdemokraattien enemmistö haluaisi jättää Raamatun ja uskonnollisen argumentaation sivuun politiikasta.

– Kristillisdemokraateilla on Suomen poliittisen kentän hienoin ohjelma ja paras arvopohja, mutta puolue hirttäytyy uskontoon ja tekee politiikkaa sen varjossa. Olen tosi surullinen, mutta en nähnyt muuta ratkaisua, hän sanoo.

– Vaaleissakin meidän sloganimme oli suunnanmuutos. Sitä puolue tarvitsee. Nyt kaikki on liikaa yhden ihmisen, puheenjohtajan, varassa.

KD-naisten virkaatekevänä puheenjohtajana toimii nyt Riitta Haapala.

Ryhmäjohtajan mukaan molemmilla Israel-esityksillä on paikkansa.
Kansanedustaja muistuttaa, että päätöksen Daavidin linko -ilmatorjuntajärjestelmän hankinnasta teki Sanna Marinin hallitus.
Kansanedustajan mukaan ulko- ja turvallisuuspolitiikka pitää saada pois päivänpoliittisesta riitelystä.
Mainos