HS:n vaalikone saa lisää arvostelua: Paljon vääriä oletuksia mukana

Ehdokas moittii vaalikoneen uutta algoritmia.
Helsingin Sanomien vaalikone 2019 eduskuntavaaleissa. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Helsingin Sanomien vaalikone 2019 eduskuntavaaleissa. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Uudenmaan kokoomuksen eduskuntavaaliehdokas Binga Tupamäki arvostelee Helsingin Sanomien vaalikonetta Twitterissä.

Vaalikoneesta paljastui virhe, jossa yksi koneen kysymys laskettiin tuloksiin kahteen kertaan. Virhe on nyt HS:n mukaan korjattu.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Ongelma HS:n vaalikoneessa on paljon syvempi kuin bugi. HS uudisti algoritmia niin, että paras ehdokas ei olekaan samanlaisesti vastaava.

– Se on nelikentällä lähimmäksi osuva. Ja tähän vaikuttaa omituiset asiat, esimerkiksi sukupuolikysymys on ”vihreyttä” ja ”kaupunkilaisuutta”, Tupamäki toteaa Twitterissä.

HS:n vaalikoneen algoritmi laskee jokaiselle ehdokkaalle ja käyttäjälle sijainnin ideologisilla ulottuvuuksilla ja vertaa niitä keskenään. Taustalla on tilastollinen analyysi, joka on tehty kaikkien ehdokkaiden vastauksille.

Poimintoja videosisällöistämme

Ajatuksena on se, että ideologisten ulottuvuuksien avulla äänestäjä löytäisi ehdokkaita, joiden arvot ja ajattelu ovat samansuuntaisia. Tupamäen mukaan tämä vaalikoneen uusi ominaisuus kuitenkin “tekee ihmisistä stereotypioita ja polarisoi entisestään.”

– Tässä vielä se ongelma tiivistettynä kuvaan. Pisteet näyttävät, mihin suuntaan kysymykset vievät nelikentällä. Joillakin väittämillä on aivan ihmeellinen vaikutus ”kansalliskonservatiivi-viherliberaali” -akselille.

– Siinä on paljon vääriä ja yksinkertaistavia oletuksia mukana, Tupamäki toteaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

LUE MYÖS:
Helsingin Sanomien vaalikoneesta löytyi tuloksia vääristänyt virhe 

Janne Salmisen mukaan valtioelinten roolia pitäisi selkeyttää.
Pieni, mutta äänekäs joukko levittää valheita Suomesta ja suomalaisista, Seida Sohrabi sanoo näkökulmassaan.
Ryhmäjohtaja Tytti Tuppuraisen mielestä aihe on tärkeä.
Mainos