HS: Kokoomuksen ja SDP:n edustajat vaativat Suomen Kiina-strategian päivittämistä

Laajempi Kiina-strategia käsittelisi ulko- ja turvallisuuspolitiikan lisäksi elinkeinoelämää, tiedettä, tutkimusta ja innovaatiotoimintaa.
Edustajat peräänkuuluttavat laajemman Kiina-strategian päivittämistä. Wikimedia Commons / CC BY 2.5 DK, Johannes Jansson
Edustajat peräänkuuluttavat laajemman Kiina-strategian päivittämistä. Wikimedia Commons / CC BY 2.5 DK, Johannes Jansson

Talousvaliokunnan puheenjohtaja Sanni Grahn-Laasonen (kok) sekä jäsen Matias Mäkynen (sdp) kertovat Helsingin Sanomissa näkemyksensä siitä, että Suomen pitäisi harkita Kiina-strategiansa päivittämistä.

Grahn-Laasosen mukaan luonteva paikka tälle olisi seuraava ulko- ja turvallisuuspoliittinen selonteko, mutta asiasta voisi tehdä myös laajempaa analyysia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Se koskee suurelta osin myös elinkeinoelämää, tiedettä, tutkimusta ja innovaatio­toimintaa”, Grahn-Laasonen sanoo.

Edustajat näkevätkin, että Kiina-strategian päivittäminen voitaisiin tehdä erillisenä ulkoministeriön johdolla tehtävänä työnä ulko- ja turvallisuuspoliittisen selonteon ohella. Suomessa on valmisteltu tällä tavalla Afrikka-strategia.

Kiina on Euroopan talouden kannalta merkittävämpi kuin Venäjä, josta on tuotu lähinnä fossiilisia polttoaineita. Saksa onkin jo päättänyt aloittaa valmistelun irtautumisesta Kiina-riippuvuudesta.

Poimintoja videosisällöistämme

Grahn-Laasonen ja Mäkynen näkevät, että ensisijaisesti päätöksiä Kiinan suhteen tulisi tehdä EU-tasolla. Mäkynen kertoo, että EU:ssa on aloitettu muun muassa kriittisten raaka-aineiden strategian valmistelu.

– Ensisijaisesti EU:n tulisi toimia tässä kysymyksessä mahdollisimman yhtenäisesti, se olisi koko EU:n etu, Mäkynen sanoo.

– Mutta on myös tilanteita, joista meidän pitää pysytä tekemään päätöksiä kansallisesti ja jotka eivät edes liity EU:n toimivaltaan. Esimerkiksi kiinalaisia Suomeen kohdistuvia hankkeita meidän pitäisi pystyä tarkastelemaan kriittisesti, hän jatkaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Grahn-Laasonen peräänkuuluttaa laajempaa keskustelua geopoliittisista riskeistä eduskunnassa. Hän sanoo, että tilanne ei suinkaan ole mustavalkoinen.

– Helposti nähdään Kiina joko valtavana markkinamahdollisuutena tai sitten vaaditaan vetäytymistä kokonaan. Toivoisin, että löytyisi sävyjä myös niiden välistä.

 

Palkansaajien keskusjärjestö linjasi tavoitteensa seuraavalle vaalikaudelle.
Kansanedustajan mukaan tuomareiden sijaan arvostelu pitäisi kohdistaa kiihottamispykälään.
Puolustusvaliokunnan puheenjohtajan mukaan droonien päätymiseen Suomeen on varauduttu.
Mainos