Kokaiinin käyttö on yleistynyt Suomessa, Helsingin Sanomat kertoo. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) jätevesitutkimuksen mukaan kesällä kokaiinia käytettiin pääkaupunkiseudulla enemmän kuin koskaan THL:n jätevesitutkimusten mittaushistorian aikana.
Helsingin poliisilaitoksen rikostarkastaja Kimmo Sainio arvioi HS:lle, että käytön lisääntyminen voi kertoa käyttäjäkunnan laajentumisesta.
– Ei voi väittää, että se olisi esimerkiksi vain pintaliitäjien päihde. Kokaiinin käyttäjäkunta on laajentunut ja käyttö on levinnyt koskemaan ihmisiä kaikista sosiaaliluokista. Se kertoo myös ehkä yleisestä huumausainemyönteisyydestä tässä maassa tällä hetkellä, Sainio sanoo.
Kokaiinia tuodaan Eurooppaan Etelä-Amerikasta, jossa lähtömaita ovat perinteisesti olleet Kolumbia, Bolivia ja Peru. Pääasiassa huumeita kuljetetaan Eurooppaan meriteitse satamiin. Sieltä ne liikkuvat Euroopan sisällä erityisesti rahtiliikenteenä, kätkettynä laillisten kuljetusten sekaan.
Kokaiinin käytön lisääntyminen näkyy myös poliisintyössä. Sainion mukaan takavarikoita tehdään aiempaa enemmän ja kenttäpartiot sekä huumerikostutkintaa tekevät poliisit törmäävät kokaiiniin aiempaa useammin.
Siitä ei ole varmaa tietoa, miksi kokaiinia käytetään aiempaa enemmän ja juuri pääkaupunkiseudulla.
– Kun kysyntää on, tarjonta lisääntyy. Varmaankin yleinen varallisuus kymmenen viime vuoden aikana on lisääntynyt, ja sitä kautta ihmisillä on ollut enemmän rahaa käyttää kokaiiniin, Sainio arvelee HS:lle.
Jätevesitutkimuksen mukaan kokaiinin käyttö painottuu viikonloppuihin. Keskusrikospoliisin rikoskomisario Hans Fagerströmin arvion mukaan kokaiininkäyttäjissä kyse on enimmäkseen hyvin tienaavista nuorista aikuisista.
– Käyttäjätasolla kokaiinia pidetään menestyneiden ihmisten bilehuumeena. Merkittävä osuus kokaiinin käytöstä on viihdekäyttöä, Fagerström sanoo HS:lle.