Helsingin kaupungintalo. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Johanna Laisaari nousemassa pääkaupungin apulaispormestariksi

Lopullisen valinnan tekee kaupunginvaltuusto.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Johanna Laisaari (sd.) on nousemassa Helsingin kaupunkiympäristön apulaispormestariksi. SDP Helsinki kertoo asiasta tiedotteessa.

Laisaari voitti Helsingin SDP:n piirikokouksen äänestyksessä vastaehdokkaansa Hilkka Ahteen ja Antti Vuorelan. Laisaari sai äänestyksessä 77 ääntä, Ahde 23 ja Vuorela 18.

Laisaari seuraa tehtävässä Anni Sinnemäkeä (vihr.).

Johanna Laisaari toimii tällä hetkellä Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan apulaispormestarina. Hänet valittiin viimeisimmissä kuntavaaleissa kaupunginvaltuutetuksi uudelle valtuustokaudelle. Laisaari on koulutukseltaan oikeustieteen maisteri ja varatuomari. Ennen apulaispormestarina toimimista hän on työskennellyt muun muassa valtioneuvoston kansallisen lapsistrategian pääsihteerinä.

Virallisesti päätöksen uudesta apulaispormestarista tekee Helsingin kaupunginvaltuusto.

Muokattu 16.5.2025 kello 19.32: Artikkelia laajennettu SDP Helsingin tiedotteen tiedoilla.

LUE MYÖS:
HS: Helsingin huippupestistä kipuilua SDP:ssä – ei löytynyt aidosti parasta ehdokasta

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)