Hesburger lopettaa lastenaterian myynnin

Aterian oheistuotteiden suosio on laskenut viime vuosina.
Hesburger kauppakeskus Triplassa. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA
Hesburger kauppakeskus Triplassa. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Hesburgerin Lastenaterian myynti lopetetaan keväästä 2026 alkaen.

Päätöksen taustalla ovat Hesburgerin mukaan ketjun vastuullisuustyö, muuttuneet kuluttajaodotukset ja uudet markkinointisuositukset.

– Lastenateria ja sen sisältävät oheistuotteet ovat olleet osa Hesburgerin historiaa yli 30 vuoden ajan, mutta nyt, pitkän harkinnan jälkeen, on aika päivittää toimintaa ajan hengessä. Toivomme, että kuluttajat ymmärtävät muutoksen taustalla olevan tavoitteen: vastuullisempia valintoja perheille, Hesburgerin kansainvälisen viestinnän ja markkinoinnin johtaja Ieva Salmela sanoo tiedotteessa.

Päätöstä tukevat uudet markkinointisuositukset, joiden mukaan lapsiin kohdistuvaa houkuttelevaa elintarvikemainontaa tulisi rajoittaa. Helsingin yliopiston ja Valtion ravitsemusneuvottelukunnan viime vuoden lopussa tehty ohjeistus on jo vaikuttanut muun muassa elintarvikepakkausten visuaaliseen ilmeeseen useissa yrityksissä.

– Haluamme ennakoida muutosta. Lastenaterian ja sen oheistuotteiden lopettaminen on osa kokonaisuutta, jossa parannamme tuotteidemme vastuullisuutta, Salmela toteaa.

Hesburger on toteuttanut vuosittain kuusi Lastenateria-kampanjaa. Tuotteita on hankittu ketjun kaikkiin toimintamaihin yhteensä 500 000 kappaletta kampanjaa kohti, kaikkiaan noin kolme miljoonaa vuosittain.

Lastenateriaan kuuluvien oheistuotteiden suosi on Salmelan mukaan laskenut viime vuosina. Hänen mukaansa yhtä useampi asiakas jättää oheistuotteen ostamatta tai valitsee sille korvaavan tuotteen.

Kaikki jo sovitut lastenateriaan liittyvät kampanjat toteutetaan ja varastossa olevat tuotteet myydään loppuun. Lastenateriana myyty hampurilainen ja siihen liittyvä ateria jää myös edelleen myyntiin Hesburgerin valikoimassa, jatkossa vain ilman ateriaan paketoitua oheistuotetta.

Väärä valinta voi pilata leivonnaisen rakenteen ja maun.
Kotimaisen varhaisperunan satokausi on käynnissä.
Someilmiöt sekä hyvinvointitrendi näkyvät kylmähyllyillä, kertovat Kesko ja S-ryhmä.
Mainos