Ilmatieteen laitoksen 25. kesäkuuta tekemän ennusteen mukaan lämpötila voi nousta jo lauantaina paikoin yli 25 asteeseen maan lounaisosassa. Sunnuntaina hellettä esiintyy laajemminkin maan eteläosassa, maanantaina aina Pohjois-Pohjanmaalla asti.
Ensi viikon edetessä helteet kuitenkin mitä todennäköisimmin väistyvät ja lämpötila on yleisesti 20 asteen tuntumassa.
Myös sateita voi paikoin olla luvassa.
Perjantai-illan ja lauantaiyön aikana maan länsi- ja eteläosien yli pyyhkäisee hajanainen sadealue.
Lauantaipäivä on maan etelä- ja keskiosissa poutainen ja aurinkoinenkin, Lapissa tulee joitakin sadekuuroja. Sunnuntaiaamuksi lännestä saapuu jälleen uusi, melko hajanainen sadealue.
– Vaaraa aiheuttavaa säätä ei todennäköisesti tähän sadealueeseen liity, mutta etelässä voi esiintyä paikoin ukkosta, Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Laura Tuomola sanoo tiedotteessa.
Matalapainealueita on Suomen yllä myös alkuviikosta. Ennusteiden mukaan niihin voi liittyä myös ukkosia. Ennusteet tarkentuvat viikon edetessä.
Salamoita on Ilmatieteen laitoksen mukaan paikannettu vähän alkukesän aikana. Maasalamoita on tähän mennessä tänä vuonna havaittu vajaa 8000 kappaletta, mikä on vain noin kolmannes pitkän ajan keskiarvosta.
Viime vuonna alkukesä oli vielä vaisumpi kuin tänä vuonna, mutta vuonna 2024 tähän mennessä vuotta oli havaittu jo yli 70 000 maasalamaa.