Heinekenin olutpulloja. AFP / LEHTIKUVA / JUSTIN SULLIVAN

Heineken myi Venäjän-toimintonsa yhdellä eurolla

Panimoyhtiölle koituu 300 miljoonan euron tappiot.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Panimoyhtiö Heineken on myynyt Venäjän liiketoimintansa yhden euron hintaan. Asiasta kertoo muun muassa yhdysvaltalainen Wall Street Journal.

Toiminnot myytiin venäläiselle Arnest Groupille, joka osti kaikki yrityksen Venäjän-toiminnot. Kauppaan lukeutuu seitsemän panimoa ja 1 800 työntekijää.

Kaupat tehtiin sen jälkeen, kun Venäjän viranomaiset olivat takavarikoineet kaikki kilpailevan Carlsberg-yhtiön paikalliset varat Venäjällä.

Panimoyhtiön mukaan Venäjän-toiminnoista luopuminen tuotti sille 300 miljoonan euron tappiot. Yritys kuitenkin arvioi, ettei kaupalla ole vaikutuksia sen ohjeistukseen tälle vuodelle.

Heineken ilmoitti maaliskuussa 2022 poistuvansa Venäjältä maan hyökättyä Ukrainaan. Yritys sai osakseen runsaasti arvostelua, sillä tosiasiassa se jatkoi toimintaansa maassa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)