Garri Kasparov Saksan presidentistä: Pari tuntia Ukrainan pommisuojassa käänsi pään

Toisinajattelijan mielestä Frank-Walter Steinmeierin retoriikka on koventunut.
Ukrainalaisia sotilaita. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / DIMITAR DILKOFF
Ukrainalaisia sotilaita. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / DIMITAR DILKOFF

Saksan presidentti Frank-Walter Steinmeierin mukaan Venäjän kanssa ei voi olla rauhaa niin kauan kuin Venäjän joukot pysyvät Ukrainassa.

– Pahuuden edessä hyvä tahto ei riitä, Steinmeier puhui Financial Times -lehden mukaan palattuaan Kiovasta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Ukrainan matkallaan Steinmeier joutui hakeutumaan pommisuojaan Koriukivkan kaupungissa, kun ilmasireenit varoittivat mahdollisesta vaarasta.

Venäläinen shakkimestari ja toisinajattelija Garri Kasparov on kiinnittänyt Twitterissä huomion siihen, että Steinmeierin retoriikka Venäjää kohtaan näyttää koventuneen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Uskomatonta, mitä muutama tunti Ukrainan pommisuojassa tekee jopa kaikkein antaumuksellisemmalle rahoittajalle, Kasparov sanoo tviitissään ja viittaa Saksan ja Venäjän energiakaupankäyntiin.

– Tervetullut ja kauan odotettu muutos Saksassa. Nyt tarvitaan (asennemuutokseen) täsmääviä tekoja.

Kremlinkin myöntämä asevoimien kyvyttömyys suojata teollisuutta Ukrainan kaukovaikutukselta alkaa näkyä muuttopäätöksinä.
Hitaat rynnäkkövaunut yrittivät kuljettaa jalkaväkeä kohti Ukrainan asemia.
Ukrainalainen laskuvarjoupseeri kertoo Kurskin alueella olleen paljon pohjoiskorealaisia sotilaita.
Mainos