Maailman seitsemän suurta talousmahtia ovat sopineet uusista pakotteista Venäjää vastaan ja vahvistaneet sitoutumisensa vastustaa Moskovan laitonta, perusteetonta ja provosoimatonta sotaa Ukrainassa, kertoo CNN.
Lisäpakotteiden ja toimenpiteiden tarkoituksena on ”lisätä kustannuksia Venäjälle ja niille, jotka tukevat sen sotaponnisteluja”. Pakotteet perustuvat pyrkimyksiin varmistaa, että Venäjä ei enää pysty käyttämään energian saatavuutta aseenaan, G7-johtajat toteavat Hiroshiman huippukokouksessa annetussa julkilausumassa.
– Laajennamme toimiamme varmistaaksemme, että kaikkien Venäjän aggressiolle kriittisten tuotteiden, mukaan lukien Venäjän taistelukentällä käyttämien tuotteiden vientiä rajoitetaan kaikilla lainkäyttöalueillamme.
Tämä sisältää ”teollisuuden koneiden, työkalujen ja muun teknologian vientiä, jota Venäjä käyttää sotakoneistonsa jälleenrakentamiseen”, lausunnossa jatkettiin. Keskeisiä toimialoja, joihin pakotteita kohdennetaan ovat valmistus, rakentaminen, kuljetus sekä yrityspalvelut.
G7-johtajat sanoivat olevansa sitoutuneita pitämään yllä Venäjän öljyn ja öljytuotteiden hintakattoja ja tehostavansa pyrkimyksiä ”vastustaa näiden hintakattojen kiertämistä välttäen samalla heijastusvaikutuksia ja ylläpitävänsä maailmanlaajuista energiahuoltoa”.
G7-maiden johtajat myös uudistivat sitoumuksensa tarjota taloudellista, humanitaarista, sotilaallista ja diplomaattista tukea Ukrainan tarvitseman ajan niin kauan kuin se kestää.
– Tukemme Ukrainalle ei horju. Emme väsy sitoumukseemme lieventää Venäjän laittomien toimien vaikutuksia muuhun maailmaan, lausunnossa todettiin.
Lisäksi johtajat korostivat, että rauhaa ”ei voida toteuttaa ilman Venäjän joukkojen ja sotatarvikkeiden täydellistä ja ehdotonta vetäytymistä” Ukrainasta.
G7-maat toistivat, että Venäjän uhkailut ydinaseiden käytöstä eivät ole ei hyväksyttäviä.