Hamasin taistelijat lataavat raskasta raketinheitintä. / Telegram

Ex-tiedustelupäällikkö: Hamas ei välitä palestiinalaisten siviilien kärsimyksestä

Harri Ohra-ahon mukaan terroristijärjestön hyökkäys pyrki aiheuttamaan tuhoa raamatullisissa mittasuhteissa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Terroristijärjestö Hamas ei välitä palestiinalaisten siviilien kärsimyksestä, toteaa Pääesikunnan entinen tiedustelupäällikkö, kenraalimajuri (evp.) Harri Ohra-aho.

– Hamas tiesi, että sen hyökkäys saisi israelilaiset raivostumaan ja odotti Israelin vastaavan massiivisella voimalla. Koodinimi ”al-Aqsa Tufan” on paljastava (tufan=tulva). Kuten raamatullinen vedenpaisumus Hamasin hyökkäys pyrki aiheuttamaan tuhoa raamatullisissa mittasuhteissa, hän kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.

Hamasin joukkoja ylitti rajan Gazan kaistalta Israeliin lauantain 7. lokakuuta. Israel on tehnyt laajoja vastaiskuja.

– Eikä Hamas välitä siitä, mitä kärsimystä sota aiheuttaa palestiinalaisille siviileille? Hamasin mielestä kaikki Israelin surmaamat palestiinalaiset ovat marttyyreita. Mitä enemmän kuolleita, sitä enemmän marttyyreita, Ohra-aho toteaa.

– Ja Israel näyttää toimivan Hamasin käsikirjoituksen mukaisesti pääosin siksi, että (Benjamin) Netanjahun hallitus käy sotaa ilman selkeitä poliittisia tavoitteita.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)