Lakiasiantuntijat ennakoivat Elon Muskin pyrkimyksen irtaantua sopimuksesta ostaa someyhtiö Twitter olevan hankala toteuttaa. Asiasta kertoo Financial Times.
Musk sanoi perjantaina vetäytyvänsä kaupasta, koska Twitter on hänen mukaansa rikkonut useita sopimuksen pykäliä. Vastauksena someyhtiö totesi haastavansa Muskin oikeuteen, ellei hän pidä kiinni sopimuksesta.
– Uskon näkevämme vihdoin, että onko Elon Musk lain yläpuolella. Luotan siihen, että Delawaren osavaltion oikeusjärjestelmän vastaus on ei. Laki on kohtuullisen selkeä siitä, että sopimuksesta ei voi irtaantua niin kuin hän yrittää, Columbian yliopiston oikeustieteen professori John Coffee arvioi.
Muskin mukaan Twitter ei ole antanut riittävästi tietoa alustallaan toimivista bottitileistä. Hänen lakitiiminsä arvio on paljon suurempi kuin Twitterin esittämät lukemat.
Musk väittää myös, että Twitter ei myöskään ole sopimuksen solmimisen jälkeen johtanut liiketoimintaansa tavanomaisesti. Avaintyöntekijöiden erot allekirjoituksien jälkeen ovat hänen mukaansa osoitus tästä.
– Muskin on todistettava, että nämä ovat todellisia sopimusrikkomuksia. Mutta koska hänen käytöksensä on tähän mennessä hämmentävän selkeästi osoittanut hänen etsivänsä tekosyytä ulos kaupasta, hän aloittaa oikeuskäsittelyn vakavalla uskottavuusongelmalla, professori Ann Lipton Tulanen yliopistosta kertoo.





