Elina Valtonen: Transatlanttinen suhde on muutoksessa

Ulkoministerin mukaan Natosta on tullut eurooppalaisempi.
Ulkoministeri Elina Valtonen puhumassa Suurlähettiläispäivien avajaistilaisuudessa Helsingissä 24. elokuuta 2026. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Ulkoministeri Elina Valtonen puhumassa Suurlähettiläispäivien avajaistilaisuudessa Helsingissä 24. elokuuta 2026. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Ulkoministeri Elina Valtonen puhumassa Suurlähettiläispäivien avajaistilaisuudessa Helsingissä 24. elokuuta 2026. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Ulkoministeri Elina Valtonen puhumassa Suurlähettiläispäivien avajaistilaisuudessa Helsingissä 24. elokuuta 2026. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Ulkoministeri Elina Valtosen (kok.) mukaan Euroopan ja Yhdysvaltojen välinen suhde on muutoksessa.

Valtosen mukaan Yhdysvaltojen ulko- ja turvallisuuspolitiikan painotusten lisäksi erityisesti sen toimintatavat ovat muuttuneet presidentti Donald Trumpin toisella kaudella.

– Agendan vyöryttäminen on tullut jäädäkseen. Yhdysvaltain hallinnon tavoitteena on tehdä viikoissa tai jopa päivissä asioita, joihin joskus kului vuosia, Valtonen sanoi suurlähettiläspäivillään pitämässään puheessa.

Ulkoministerin mukaan myös diplomatian on pystyttävä vastaamaan tähän nopeuteen.

Hän nosti puheessaan esiin Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin vierailun Valkoisessa talossa helmikuussa 2025. Valtonen kuvasi häkellyttäväksi tapaa, jolla puolustustaistelua käyvän maan presidenttiä kohdeltiin.

– Jokin meissä meni rikki.

Valtonen muistutti Yhdysvaltojen keskeyttäneen tuolloin taloudellisen tukensa Ukrainalle ja avanneen yhteyden Venäjään. Hänen mukaansa hämmentäviä tilanteita on sen jälkeen riittänyt.

Trump ei Valtosen mukaan ole saanut Ukrainan sotaa päättymään, mutta yksi hänen kautensa seuraus on ollut Euroopan kannalta merkittävä.

– Natosta on tullut eurooppalaisempi.

Transatlanttinen suhde ei ulkoministerin mukaan ole kuitenkaan kadonnut.

– Se on edelleen Euroopan turvallisuuden perusta. Se nojaa pitkäaikaiseen kumppanuuteen, jonka pohjalla ovat arvot vapaudesta ja demokratiasta.

Poimintoja videosisällöistämme

Euroopan ja Yhdysvaltojen näkemykset eivät hänen mukaansa aina kohtaa, mutta erimielisyyksistä on käytävä vuoropuhelua. Suomen suhdetta Yhdysvaltoihin hän kuvaa poikkeuksellisen vahvaksi.

Valtonen nostaa esimerkiksi Suomen ja Yhdysvaltojen jäänmurtajayhteistyön sekä turvallisuus- ja taloussuhteiden syvenemisen.

– Transatlanttinen suhde on muutoksessa; myös Euroopan on muututtava.

Valtonen haluaa Euroopalta samalla vahvempaa kilpailukykyä ja suurempaa vastuuta omasta turvallisuudestaan. Hänen mukaansa Euroopan vahvistaminen ei saa tarkoittaa käpertymistä tai suljettuja markkinoita.

– Protektionismista on luovuttava jopa yksipuolisesti; tässä Euroopan unioni on tehnyt esimerkillistä työtä. Yhdysvallat asetti meille vuosi sitten tulleja; me luovuimme omistamme. Samalla solmimme uusia vapaakauppasuhteita. Keskitytään asioihin, joihin voimme itse vaikuttaa.

– Mielestäni tavoitteenamme tulee olla tulevaisuudessa kattava transatlanttinen vapaakauppa-alue.

Puheessaan ulkoministeri vaati myös muutoksia ulko- ja turvallisuuspolitiikan päätöksentekoon. Kaikkien yksimielisyyttä vaativasta menettelystä olisi siirryttävä määräenemmistöpäätöksiin.

– Unionin ja sen päätöksenteon on uudistuttava samalla kun avaamme ovia Euroopan naapurustossa maille kehittyä kohti EU-jäsenyyttä. 

Kehitettävää riittää niin tiedustelun resursseissa kuin lainsäädännössä, sanoo Pekka Toveri.
Mikään hallituspohja ei saanut kyselyssä vankkaa kannatusta.
Kansanedustaja huomauttaa, että Suomessa tuloerot ovat maailman pienimpiä.
Mainos