– Meidän ei tule poissulkea mitään toimintavaihtoehtoja pitkällä tähtäimellä, koska emme voi tietää kuinka vakavaksi tilanne voi kehittyä, sanoo ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) perjantaina Politico -lehden National Security Daily –uutiskirjeessä julkaistussa haastattelussa.
– Mutta Suomen kanta on selvä: emme ole juuri nyt lähettämässä joukkoja, emmekä ole halukkaita keskustelemaan asiasta (tällä hetkellä).
Valtosen kommentti on osa Ranskan presidentin Emmanuel Macronin torstaina antaman haastattelun laukaisemaa keskustelua, jossa hän selväsanaisesti kieltäytyi sitoutumasta olemaan lähettämättä maajoukkoja Ukrainaan missään tilanteessa, pitäytyen helmikuussa antamansa puheen linjassa, joka pyrkii alleviivaamaan Ukrainan sodan aiheuttamaa eksistentiaalista uhkaa Euroopalle.
– Asettamalla rajoitteita itsellemme valitsemme häviön. Jos Venäjä voittaa sodan, ranskalaisten arki tulee muuttumaan. Euroopasta tulisi turvaton.
Macron kuitenkin tähdentää lausuntoaan painottamalla, että Ranska ei tällä hetkellä harkitse joukkojen lähettämistä.
Vielä helmikuussa edeltävä tasavallan presidentti Sauli Niinistö sanoi länsivaltojen olevan yhteisesti siinä käsityksessä, että Ukrainaan ei tulla lähetetä Nato-joukkoja, painottaen että myös Suomi on tällä kannalla.
Valtonen kuitenkin painottaa, että tärkeintä tällä hetkellä on että tuki Ukrainalle jatkuu.
Politicon haastattelemat entiset Yhdysvaltain Nato-suurlähettiläät Ivo Daaler ja Kurt Volker kertovat Valtosen kommenttien osoittavan, että sodan pitkittyessä Euroopan maat, joihin kohdistuu välitöntä vaaraa Venäjän toimesta, saattavat harkita joukkojen lähettämistä vakavammin. He kuitenkin kritisoivat erityisesti Yhdysvaltain ja Saksan nykyistä tapaa viestiä sodasta Ukrainassa.
– Keskustelun käyminen julkisudessa, sekä Yhdysvaltain ja Saksan johdon negatiiviset reaktiot Macronin kommentteihin antavat Putinille viestin, että hän voi tehdä mitä haluaa.
Tärkeä @elinavaltonen linjaus siitä ettei lännen tulisi sulkea täysin pois ajatusta joukkojen lähettämisestä Ukrainaan vaikka se ei todennäköistä nyt olisikaan. Omien vaihtoehtojen jatkuva rajaaminen on lyhytnäköistä ja ruokkii Venäjän riskinottohaluja.
https://t.co/YllfpxiJ8h— Henri Vanhanen (@HenriVanhanen) March 16, 2024