Kevan maksamien eläkkeiden ja etuuksien maksuissa havaittiin keskiviikkona viiveitä. Maksut olivat lähteneet Kevasta ajallaan, mutta eivät ole välttämättä siirtyneet vielä kaikkien asiakkaiden tileille ajoissa.
Viiveet liittyivät OP-pankin SEPA-maksuja koskevaan häiriöön.
Myös OP-ryhmä tiedotti palvelussaan havaitusta häiriöstä, jonka vuoksi muihin pankkeihin lähteviä maksuja oli myöhässä.
– Maksut sisältävät myös palkkoja, eläkkeitä ja etuuksia. Pyrimme välittämään maksut mahdollisimman pian, OP tiedottaa Twitterissä.
Myöhemmin Keva tiedotti, että OP:lta saadun tiedon mukaan maksut on saatu välitettyä muihin pankkeihin noin kello 10.30 ja eläkkeiden pitäisi olla asiakkaiden tileillä seuraavien lähituntien aikana.
OP:n viestinnästä kerrottiin Verkkouutisille puoli yhden aikaan iltapäivällä, että häiriö on saatu korjattua ja maksut siirtyvät taas normaalisti.
– Myös häiriön aikana tehdyt maksut on välitetty muihin pankkeihin. Pahoittelemme maksujen viivästymisestä aiheutuvaa haittaa, viestinnästä kerrotaan.
Eläkkeiden ja etuuksien maksuissa on viiveitä. Maksut ovat lähteneet Kevasta ajallaan, mutta eivät ole välttämättä siirtyneet vielä kaikkien asiakkaiden tileille. Viiveet liittyvät OP-pankin maksuliikenteen häiriöön. Pahoittelemme häiriöstä aiheutuvaa haittaa.
— Keva (@Keva_fi) May 3, 2023
OP Ryhmästä muihin pankkeihin lähteviä maksuja on myöhässä. Maksut sisältävät myös palkkoja, eläkkeitä ja etuuksia. Pyrimme välittämään maksut mahdollisimman pian. Pahoittelemme maksujen viivästymisestä aiheutuvaa haittaa.
— OP (@OP_Ryhma) May 3, 2023
Päivitetty tieto: OP:sta saamamme tiedon mukaan OP on välittänyt maksut muihin pankkeihin noin klo 10.30. Eläkkeiden tulisi olla lähituntien aikana asiakkaidemme tileillä.https://t.co/Oo2IpSuAl2 https://t.co/u2A0KboN6d
— Keva (@Keva_fi) May 3, 2023





