Suomessa työeläkejärjestelmä toimii niin, että työssäkäyvät ja heidän työnantajansa maksavat eläkkeellä olevien eläkkeet. Maksut ovat nousseet viime vuosikymmeninä rajusti.
Kansanedustaja Tere Sammallahti (kok.) muistuttaa X-palvelussa, että eläkemaksuja on nostettu 1960-luvun 5 prosentista 25,5 prosenttiin. Tämä on pois käteen jäävästä palkasta.
– Eläkepommi räjähti jo. Yhteiskunta suojautui heittämällä nuoret sen pommin päälle, Sammallahti toteaa.
Hän kommentoi X:ssä Helsingin Sanomien pääkirjoitusta, jonka mukaan työeläkepäättäjien mielestä järjestelmä toimii, eikä siinä ole korjattavaa.
Sammallahti on eri mieltä.
– Eläkejärjestelmä edunvalvojineen siis voi hyvin, sen maksajat eivät, hän kirjoittaa.
Eläkejärjestelmä on pystyssä enää siksi, että eläkemaksuja on nostettu 5 % -> 25,5 %, samoin eläkeikää. Eläkepommi räjähti jo. Yhteiskunta suojautui heittämällä nuoret sen pommin päälle.
Eläkejärjestelmä edunvalvojineen siis voi hyvin, sen maksajat eivät. https://t.co/SaTspDO3ys pic.twitter.com/76HQcKCbtk
— Tere Sammallahti 🇫🇮💙🇺🇦 (@TereSammallahti) November 2, 2025





