Ekonomistit US:lle: Talouskasvun oletetaan kiihtyvän, mutta ei kerrota yhtään toimenpidettä

Etlan Aki Kangasharju arvostelee puolueiden vaaliohjelmia.
Euroseteleitä ja -kolikoita. PIXABAY
Euroseteleitä ja -kolikoita. PIXABAY

STTK:n pääekonomisti Patrizio Lainà ja Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen (Etla) toimitusjohtaja Aki Kangaharju arvostelevat Uudessa Suomessa puolueiden vaalilupauksia julkisen talouden tasapainottamisesta.

Heidän mukaansa lupaukset perustuvat osittain ”lahoon perustaan” ja ovat suorastaan harhaanjohtavia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Puolueiden ohjelmissa näyttää olevan kädet ristiin -mentaliteetti. Oletetaan, että työllisyys paranee ja oletetaan, että talouskasvu kiihtyy, mutta ei kerrota yhdestäkään toimenpiteestä, Aki Kangasharju sanoo US:lle.

Kangasharjun mukaan työllisyyden kytkeminen julkisen talouden tasapainottamiseen vaatisi toimenpiteet, joille valtiovarainministeriö on laskenut työllisyysvaikutukset.

– On suorastaan harhaanjohtavaa, että tavoite asetetaan 80 prosenttiin, ja kun ei ole toimenpiteitä, niin kasvu tulee kokonaan suhdanteista tai jos kasvua ei saavuteta, niin syy on suhdanteissa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lainàn mukaan seuraavan hallituksen ei tulisi kytkeä työllisyyden nostoa ja julkisen talouden tasapainottamista lainkaan yhteen. Samoin hän paheksuu leikkausten naamioimista työllisyystoimiksi. Hänen mukaansa julkista taloutta voidaan selkeästi tasapainottaa vain säästöin ja veronkorotuksin.

– Nykyinen hallitus ajautui vaikeuksiin, kun se esitti tasapainottamistavoitteen työllisyyden kautta. Sitä kannattaa välttää, Lainà sanoo US:lle.

– Työpaikkoja on tehty julkisella rahalla sen sijaan, että vaikkapa ansiosidonnaista olisi lyhennetty ja julkista rahaa säästynyt, Kangasharju toteaa.

Alan liikevaihto nousi viime vuonna 42 prosenttia edellisvuodesta.
Ivan Puopolon haastattelussa oikeustieteilijä Toni Malminen.
Talouskasvua tukevilta päätöksiltä vaaditaan poikkeuksellisen vahvaa ennakkonäyttöä, toimitusjohtaja arvioi.
Mainos