Lainakulut ovat nyt kovassa kasvussa. Erityisesti asuntolainallisten kotitalouksien kannalta korkotason nousu on huolestuttavaa. Riskinä on ostovoiman selvä heikentyminen. Asiasta kertoo Kauppalehti.
Helmikuussa nähtiin euribor-korkojen historian voimakkain korkojen nousu.
– Euroalueen inflaatio on yllättänyt jatkuvasti ylöspäin. Kuulimme juuri, että pohjainflaatio kiihtyi vuositasolla 5,6 prosenttia, joka on kaikkien aikojen ennätyslukema, OP:n seniorimarkkinaekonomisti Jari Hännikäinen kertoo KL:lle.
EKP:n odotetaan nostavan talletuskoron 3,75 prosenttiin nykyisestä 2,50 prosentista. 12 kuukauden euriboriin sidotuissa asuntolainoissa korkotaso tarkistetaan kerran vuodessa ja monilla tämä ajankohta on helmi-maaliskuussa. Asuntolainan korot tulevat siis nousemaan monella jyrkästi.
– Tässä tulee paljon asuntovelallisia, joilla viimeksi korko on täsmentynyt nollaan. Nyt korot tulevat nousemaan todella reippaasti ylöspäin, Hännikäinen sanoo.
Asuntovelkojen koronnosto iskee väistämättä kotitalouksien ostovoimaan. Tämä tarkoittaa, että erityisesti pieni- ja keskituloiset kotitaloudet joutuvat todennäköisesti vähentämään kulutustaan.
– Pieni- ja keskituloisilla 200 euroa kuussa on iso raha. Käytettävissä olevat tulot menevät perustarpeisiin kuten asumiseen, ruokaan, polttoaineisiin ja lämmitykseen. Kaikkea, mikä ei ole välttämätöntä vähennetään.
Asuntovelallisella on kuitenkin useita keinoja, joilla voi minimoida riskitasonsa korkojen noustessa. Hännikäisen mukaan säästäminen ja korkokatto ovat edelleen hyviä neuvoja.
– Kun korot ovat merkittävästi nousseet, myös korkosuojausten kustannukset ovat nousseet eli ei ole mahdollista lukita alhaista korkotasoa lainalleen. Omaa riskinsietokykyä kannattaa pohtia, hän toteaa.
Myös toisenlaiseen viitekorkoon vaihtaminen voi auttaa. Pankit nimittäin usein tarjoavat esimerkiksi lyhyempiä kolmen tai kuuden kuukauden mittaisia euriborkorkoja.
– Kyllähän tällaisessa ympäristössä kannattaa kaikki kivet kääntää, ja miettiä, mikä itselle olisi paras vaihtoehto. Historiallisesti lyhyet viitekorot ovat keskimäärin olleet 12 kuukauden euriborin alapuolella.