Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja miljardööri Elon Muskin välinen nokkapokka leimahti uudelleen tällä viikolla, kun Musk hyökkäsi republikaanien ”suurta ja kaunista” talouspakettia vastaan.
Trump puolestaan väläytti, että hänen entisen neuvonantajansa yritysten liittovaltiolta saamat avustukset pitäisi käydä läpi ja perua.
Talouslakipaketti meni läpi senaatissa keskiviikkona niukimmalla mahdollisella enemmistöllä äänin 50–50, jolloin varapresidentti J.D. Vancen ääni ratkaisi.
Seuraavaksi lakiesityksestä järjestetään lopullinen äänestys edustajainhuoneessa. Jos paketti hyväksytään edustajainhuoneessa, se etenee Trumpin allekirjoitettavaksi.
Ennen kuin senaatti hyväksyi paketin, Musk väitti useissa sosiaalisen median viesteissä, että lakiesitys on finanssipoliittisesti vastuuton.
– Jokaisen kongressin jäsenen, joka kampanjoi valtion menojen leikkaamisen puolesta ja sitten välittömästi äänesti historian suurimman velan lisäyksen puolesta, pitäisi hävetä, Musk kirjoitti maanantaina sosiaalisen median alustallaan X:ssä Wall Street Journalin mukaan.
Musk väläytti samalla myös uuden poliittisen puolueen – Amerikan ääni -puolueen – perustamisella.
Musk johti toukokuuhun asti niin sanottua hallinnon tehokkuusvirastoa (Doge), jonka tehtävänä oli etsiä satojen miljardien dollarien edestä säästöjä liittovaltion menoista.
Trump vastasi tiistaina Muskin kritiikkiin sosiaalisen median palvelu Truth Socialissa ja väläytti mahdollisuutta peruuttaa liittovaltion sopimukset ja muut edut, joita Muskin yritykset ovat saaneet liittovaltiolta.
Trump uhkasi myös käyttää Dogea tutkiakseen liittovaltion tukia Muskin yrityksille.
– Ei enää rakettien laukaisuja, satelliitteja tai sähköautojen tuotantoa, ja maamme säästäisi omaisuuden. Ehkä meidän pitäisi pyytää Dogea tarkastelemaan tätä perusteellisesti, Trump kirjoitti.
Tiistaiaamuna toimittajille puhuessaan Trump sanoi, että hän saattaisi harkita jopa Muskin karkottamista. Musk on syntynyt Etelä-Afrikassa ja on Yhdysvaltain kansalainen.
Trump väitti, että Musk on ”erittäin järkyttynyt” juuri hyväksytystä talouspaketista, koska se lopettaisi liittovaltion tuet sähköautoille, esimerkiksi Teslan valmistamille ajoneuvoille.
Muskin mukaan hänen kritiikkinsä lakipakettia kohtaan kohdistuu sen tuomiin kokonaiskustannuksiin eikä sähköajoneuvojen tukiin.
Trumpin ja Muskin keskinäisellä sanailulla oli vaikutuksia myös markkinoille: Teslan osake sulkeutui tiistaina yli 5 prosentin laskussa. Teslan osakekurssi on laskenut vuoden alusta noin 20 prosenttia.





