Grönlannin lippu liehui Tanskan Kööpenhaminassa. AFP / LEHTIKUVA / IDA MARIE ODGAARD

Grönlanti-lausunto vaikuttaa myös Suomeen -”Ei ole vitsi”

Suomessa pitää muistaa, ettei transatlanttinen turvallisuus ole automaatio, Jarno Limnell sanoo.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Presidentti Donald Trumpin lausunto ”valinnasta Grönlannin ja Naton välillä” ei ole vitsi, toteaa kansanedustaja (kok.) ja sotatieteiden tohtori Jarno Limnell.

– Suomessa syytä tulkita muistutuksena, että transatlanttinen turvallisuus ei ole automaatio. Suomen vahvistettava ennen kaikkea pohjoismaista puolustusyhteistyötä. Pohjola on meidän strateginen tukiverkkomme, Limnell kommentoi X-alustalla.

Trumpilta kysyttiin The New York Timesin haastattelussa onko Grönlannin saaminen Yhdysvalloille tärkeämpää kuin puolustusliitto Naton säilyminen. Trump vastasi, että hänen hallintonsa saattaa joutua tekemään valinnan Grönlannin ja Naton välillä.

Tanskan pääministeri Mette Frederiksen on varoittanut, että Yhdysvaltain hyökkäys Grönlantiin merkitsisi Naton loppua.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)