Britannian pääministerin Keir Starmerin hallitukselta puuttuu kyky priorisoida puolustusta, vaikka Venäjän vihamieliset toimet Eurooppaa vastaan kiihtyvät entisestään, sanoo brittiläisen Chatham Housen nimekäs turvallisuuspolitiikan asiantuntija Keir Giles.
– Budjettiesityksen määräpäivä on 26. marraskuuta, eikä ole merkkejä siitä, että ministerit valmistelisivat puolustusmenojen merkittävää korottamista. Asiasta ei keskustella, koska poliitikot ja media keskittyvät kotimaisiin kysymyksiin, kuten sosiaalimenoihin ja maahanmuuttokriisin, Giles toteaa Center for European Policy Analysis -ajatuspajan julkaisemassa artikkelissa.
Viime viikkoina on tapahtunut hänen mukaansa paljon sellaista, minkä pitäisi muistuttaa uhan vakavuudesta. Tärkeän rautatielinjan sabotointi oli yksi Venäjän näkyvimmistä iskuista eurooppalaiseen logistiikka- ja viestintäinfrastruktuuriin.
Toinen vaarallinen eskalaatio tapahtui Brittein saarten pohjoispuolella, jossa venäläinen vakoilualus häiritsi laserilla Britannian kuninkaallisten ilmavoimien valvontakoneiden lentäjiä.
Britannia yrittää viestiä vahvuutta ja päättäväisyyttä, mutta maan parlamentin alahuoneen puolustusvaliokunta julkaisi samaan aikaan raportin, jossa se moitti Starmerin hallitusta useista epäonnistumisista puolustuslupaustensa täyttämisessä.
Raportin mukaan Britannialla ei ole uskottavaa suunnitelmaa edes oman maan puolustamiseksi.
– Tässä on synkkää ironiaa: Britannia on vuosikausia hyödyntänyt mainettaan Naton puolustuksen ja turvallisuuden raskassarjalaisena moittien liittolaisia, jotka eivät ole lisänneet puolustusmenojaan. Nyt valiokunta sanoo Britannian etenevän itse ”jäätävän hitaasti” omissa panostuksissaan, Giles huomauttaa.
Naton itäisellä sivustalla turvallisuustilanteen vakavuuteen on hänen mukaansa herätty jo kauan sitten, ja nyt jopa Saksa ja Ranska suunnittelevat merkittäviä lisäyksiä sotilasmenoihinsa.
Britannia sen sijaan nuokkuu, sillä maassa keskustellaan vain muutaman prosentin korotuksista vuosikymmenen loppuun mennessä.
– Tämä on seurausta Britanniassa pitkään vallinneesta mukavuusoletuksesta, että jos sota syttyy, se tapahtuu jossain kaukana. Lisäksi Britannialla olisi mahdollisuus päättää, osallistuuko se sotaan, ja jos osallistuu, se voisi luottaa Yhdysvaltojen sotilaalliseen voimaan liittokunnan jäsenenä. — Nämä oletukset ovat nyt kumoutuneet. Yhdysvaltojen sitoutuminen on epävarmaa, ja Venäjä on harjoitellut ahkerasti iskuja, joiden kantama on paljon pidempi kuin mitä suurin osa briteistä kuvittelee, Giles varoittaa.
– Kieltäytyminen vastaamasta Eurooppaa uhkaavaan eksistentiaaliseen haasteeseen on petos paitsi Britanniaa ja sen liittolaisia kohtaan, myös ennen kaikkea Ukrainaa kohtaan, jossa miehet ja naiset vuodattavat vertaan ja kuolevat pelatakseen arvokasta aikaa, hän kiteyttää.
Kolme Keir Gilesin tietokirjaa on julkaistu myös suomeksi: Moskovan opit – Mikä saa Venäjän vastustamaan länttä (2020), Venäjän sota jokaista vastaan – ja mitä se sinulle merkitsee (2022) ja Kuka puolustaisi Eurooppaa? (2025).
Hän on kyennyt usein ennakoimaan Venäjän tulevaa toimintaa tarkkanäköisesti myös silloin, kun moni muu asiantuntija on leimannut hänen näkemyksensä katteettoman synkiksi ja pessimistisiksi.





