Poliisi ja poliisiauto talvella Vantaalla 3. tammikuuta 2022. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Autoilija vitsailee videolla poliisin lahjomisesta – “huonoa käytöstä”

Poliisi määräsi liikennevirhemaksun puhelimeen puhumisesta liikenteessä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Helsingin liikennevalvontatoiminnon johtaja, ylikomisario Dennis Pasterstein on jakanut Twitterissä videon tilanteesta, jossa poliisin pysäyttämä autoilija vitsailee lahjomisella.

– Poliisi joutuu liikennevalvonnassa välillä haastaviin tilanteisiin. Lahjontavitsi on huonoa käytöstä ja matkapuhelimen käyttö on liikenneturvallisuusriski, josta poliisi määrää liikennevirhemaksun, Pasterstein kommentoi Twitterissä.

Videolla poliisi puhalluttaa kyseisen autoilijan ja huomauttaa tätä matkapuhelimen käytöstä.

– Se on tällaisissa haastavissa keliolosuhteissa, missä on paljon jalankulkijoita niin se [puhelimen käyttö] on turvallisuutta haittaavaa hommaa, poliisi sanoo videolla.

Kun poliisi ilmoittaa kirjoittavansa miehelle liikennevirhemaksun matkapuhelimen käytöstä, tämä yrittää vitsailla maksavansa sen pimeästi.

– Totta kai mä vitsejä ymmärrän, mutta mä myös sanon, että mä en halua kuulla tuollaisia, koska ne eivät ole hyviä vitsejä, poliisi vastaa miehelle.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)