Autoilija tuli kolmion takaa, pyöräillyt poliisi lensi konepellin kautta katuun

Valtaosa liikenteessä kuolleista polkupyöräilijöistä ei käyttänyt kypärää.
Pyöräilijä Baanalla Ruoholahdessa Helsingissä. LEHTIKUVA / AINO HUHTANIEMI
Pyöräilijä Baanalla Ruoholahdessa Helsingissä. LEHTIKUVA / AINO HUHTANIEMI

Rikosylikomisario H.-P. Pohjolainen Itä-Suomen poliisilaitokselta kertoo Twitterissä arkipäivän esimerkin pyöräilykypärän tarpeellisuudesta.

– Lokakuussa 2018 autoilija tuli kolmion takaa eteeni. Törmäsin auton etukulmaan ja siitä tuulilasin ja konepellin kautta katuun. En koskaan aja metriäkään ilman kypärää. Älä sinäkään!, Pohjolainen kirjoittaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän viittaa Moottori-lehdessä julkaistuun artikkeliin polkupyöräilijöiden kuolemista liikenteessä vuosina 2016-2020. Onnettomuustietoinstituutin tilastojen mukaan liikenteessä kuolleista polkupyöräilijöistä vain joka kolmas käytti kypärää. Instituutti arvioi, että moni liikenneonnettomuudessa kuollut polkupyöräilijä olisi selvinnyt hengissä, jos olisi käyttänyt pyöräilykypärää.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Yhteensä liikenteessä kuoli vuosina 2016-2020 83 polkupyöräilijää. Monessa onnettomuudessa yhdistävänä tekijänä on ollut myös se, että ne ovat tapahtuneet pimeään aikaan eikä polkupyörässä ole ollut minkäänlaista valoa edessä tai takana.

 

Pitkillä matkoilla pelkkä sähkö ei riitä.
Kolareissa korostuu yllättävä tekijä.
Renkaat kannattaa valita vuodenajan mukaan.
Mainos